Čas oběda v ruské literatuře 19. století

Text dotazu

Dobrý den,

už delší domu se pozastavuji nad udávaným časem oběda v ruské literatuře 19. století - typicky F.M. Dostojevskij - viz úryvek z novely Dvojník: "Oběd se u nich podává po čtvrté a možná až v pět, přemítal pan Goljadkin." Neměl by být takto pozdní oběd překládán spíše slovem "večeře"? Pokud se však obědvalo takto pozdě a následovala ještě pozdější večeře - z čeho takovýto posunutý denní režim pramení? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

v odborné literatuře jsme k danému tématu příliš mnoho informací nenalezli. Nejvíce informací nám podal kolega ze Slovanské knihovny, který tento zvyk ještě sám v Rusku zažil.

Tento způsob života prý vzešel z aristokratických kruhů a z nich se přenesl později i mezi ruskou inteligenci.  Daný způsob života nahrával večernímu společenskému životu.  Druhý den se v těchto ruských kruzích snídalo až kolem jedenácté, oběd byl posunut na 16 - 17 hodinu a večeřelo se po deváté hodině večerní.