Carthago delenda est

Text dotazu

Dobrý den, píši s dotazem na známé úsloví "Carthago delenda est" - "Kartágo musí být zničeno", jež měl Cato st. připojovat na závěr svých veřejných vystoupeních v senátu. Tuto informaci jsem násobněkrát ověřil, ale nikde jsem nenalezl jediný příklad takové řeči. Měla by se patrně nalézat v jeho Orationes, ale ani ty nemohu sehnat. Chci tedy poprosit o pomoc s hledáním konkrétních případů řečí, kdy tato slova užil.

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

k Vašemu dotazu na původní znění dnes používaného úsloví "Carthago delenda est" jsme našli článek z roku 1934, který se ověřením této věty zabývá. Autor se snažil najít větu v původních zněních, dále pátral ve spisech Cicera, kde potvrdil nevraživost Cata proti Kartágu. Větu prakticky v dnešním znění objevil u historika Plutarcha. Plutarchos říká, že Cato vedl "boj" se senátorem - Publiem Scipiem Nasicou. Během hlasování Cato přidával ke každé otázce větu: "In my opinion "Carthage must be destroyed" [ostatně soudím, že Kartágo musí být zničeno]. Publius Scipio Nasica, naproti tomu, končil svou řeč "In my opinion Carthage must be spared" [ostatně soudím, že Kartágo musí být ušetřeno].

Článek je k dispozici v databázi JSTOR, ve které je možné si zdarma po registraci prohlédnout až 6 článků měsíčně.

LITTLE, Charles E. The Authenticity and Form of Cato's Saying "Carthago Delenda Est". The Classical Journal 1934. Vol. 29, No. 6 (Mar., 1934), pp. 429-435. Dostupný také z: https://tinyurl.com/wl4o5qu

Dále bychom Vám doporučili zkusit se podívat do latinských textů dostupných v Manuscriptoriu.

Zajímavé odkazy byste mohl též dohledat v tomto článku:

VOGEL-WEIDEMANN, Ursula. Carthago delenda est: aitia and prophasis. Acta Classica 1989. Sv. 32, s. 79-95. ISSN 0065-1141. Dostupný také z: http://www.casa-kvsa.org.za/1989/AC32-07-Weidemann.pdf