Carl Knoll - továrna na porcelán v Karlových Varech - Rybářích

Text dotazu

Našel jsem starý porcelánový hrnek s logem karlovarského porcelánu a nápisem \"Carl Knoll\". Nevíte něco o historii této porcelánky?
Kde a kdy existovala?

Odpověď

Bývalá porcelánka Karla Knolla stála v Karlových Varech - Rybářích, před soutokem Rolavy s Ohří, na rozcestí U koníčka - po pravé straně směrem na Sokolov za mostem přes říčku Rolavu - před rokem 1989 zde byl areál Domácích potřeb Plzeň, dnes se v tomto areálu nachází řada soukromých podniků.

K historii porcelánky:

V roce 1842 koupil karlovarský obchodník Carl Knoll pozemky a dílnu na výrobu kameninových rour v Rybářích u řeky Rolavy, kde zřídil plavírnu kaolínu pro porcelánky v Karlových Varech a okolí. V podnikání se mu dařilo a za čtyři roky vybudoval také malou porcelánku se dvěma pecemi, v níž se vyráběly hrnky. Po dvaceti letech byla již na rozcestí v Rybářích prosperující továrna na porcelán se čtyřmi kruhovými pecemi. Vyráběly se zde lázeňské pohárky, figurální porcelán a servisy pro hotely v Karlových
Varech. Výrobky měly dobrou jakost hmoty, výtvarná úrověň však nevybočovala z průměru běžného pro tuto dobu.
V době rozkvětu zde byla práce pro 300 - 320 zaměstnanců, v době hospodářské krize v roce 1938 zde pracovalo 190 lidí. Po smrti Carla Knolla v roce 1868 převzali podnik synové Adolf, Karel a Ludvík, kteří rozšířili výrobu a mimo užitkový porcelán vyráběli i luxusní barevné a malované zboží.
K továrně patřil také porcelánový pavilónek v japonském stylu, který stál na ostrůvku na dnešním koupališti Rolava (v roce 1945 byl zcela
rozkraden a zničen) a vlastní vzorkovna s možností nákupu zboží. Objekt vzorkovny stojí v areálu dodnes, prošel řadou stavebních úprav (k horšímu) a
v současné době je již ve značně zchátralém stavu.
Od 1.1.1946 byla porcelánka zestátněna a zařazena do národního podniku První česká továrna na porcelán Karlovy Vary. V letech 1949 - 1951 byla "knolka" pro zaostalost a nerentabilnost z tohoto národního podniku vyřazena a objekty začaly být využívány jako sklady. K tomuto účelu sloužily až do roku 1990.

Použitá literatura:
Braunová, Alena. Kouzlo keramiky a porcelánu. 2. rozšířené vyd. Praha : Práce, 1985.
Poche, Emanuel. Český porcelán. Praha : Orbis, 1954.
Nová, Ilona a Chládek, Jiří. Porcelán kolem nás. Praha : SNTL - Nakladatelství technické literatury, 1991.
Jáchymovský, Vladislav. Ten dům nám nebourejte (XV.) : než bude pozdě. Lázeňský časopis, 1990, březen, s. 5.