Čárky ve větách

Text dotazu

Potřebuji si ujasnit, zda jsou správně čárky v tomto souvětí : Nepoznává ho, neví kdo to je, nezná ho. Konkrétně, zda nemá být za slovem "neví"; další čárka. Pokud by se souvětí rozdělilo do jednotlivých vět, byly by: Nepoznává ho. Neví kdo to je. Nezná ho. Je tedy prostřední věta jako souvětí (ona)Neví = jedna věta - kdo to je = druhá věta, a tedy by i tato slovní spojení měla být rozdělena čárkou? Intuitivně by mi ta čárka připadala nadbytečná. Zvlášť v kontextu s ostatním textem: Tanečník se Marii upřeně dívá do očí. Nepoznává ho, neví kdo to je, nezná ho. Jen jeho pohled se jí zdá známý. Ráda bych si udělala jasno. Děkuji za odpověď a pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

Každá česká věta se stává větou, pakliže obsahuje podmět a přísudek, respektive základem každé věty je sloveso, které je třeba oddělit od dalšího slovesa čárkou, středníkem, anebo tečkou (interpunkcí).
Jedno sloveso - jedna věta, více sloves - více vět

Ve Vašem případě tedy:

Nepoznává (1. sloveso) ho, neví (2. sloveso), kdo to je (3. sloveso), nezná (4. sloveso) ho. = 4 věty, které je třeba oddělit čárkou

Neví, kdo to je.
Věta Neví je nadřazena větě Kdo to je - protože se zeptáme:  koho, co neví? KDO TO JE  - ptáme se po předmětu.