Čárka v pozdravu

Text dotazu

Dobrý den, chci se zeptat, jaká forma je správně, pokud píši e-mail. Je správně: Dobrý den pane Nováku nebo Dobrý den, pane Nováku?

Odpověď

Dobrý den,

odkazuji na internetovou jazykovou příručku Ústavu pro jazyk český Akademie věd, která říká:

„Každý oficiální dopis (a rovněž e-mail) je náležité začít oslovením v 5. p. (i v případě písemného styku s institucemi, kdy jméno příjemce neznáme, např. Vážené paní, vážení pánové, Vážená paní / Vážený pane, Vážení, Vážení obchodní přátelé, Vážení partneři, Vážení klienti…). Povšechný pozdrav Dobrý den je v písemném styku považován za familiární. Hodí se pro styk osobní, telefonický, někdy také pro neformální, neoficiální nebo vnitřní e-mailovou korespondenci (např. s kolegy).“

Pokud tedy jde o oficiální e-mailovou korespondenci, správné oslovení by bylo „Vážený pane Nováku,“ nikoliv neformální „Dobrý den pane Nováku“.

Dále cituji internetovou jazykovou příručku: „Pokud adresát nemá funkci, hodnost nebo titul, oslovujeme ho v dopise Vážený pane a jeho příjmením v 5. p., např. Vážený pane Kučero, Vážený pane Pleskači.“

Více o oslovování v dopisech naleznete v kapitole Oslovení a závěrečný pozdrav na tomto internetovém odkaze: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=850&dotaz=osloven%C3%AD