Čárka před "a především"

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zdali v zadané větě má být psána před výrazem "a především" čárka:
"O jeho názorech se dozvídáme z brožur, časopisů a především knih, které vydal."

Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Odpověď

Hezký den,

v tomto případě se čárka před spojkou „a“ ve větě nepíše. Jde o větu jednoduchou s několikanásobným větným členem spojení souřadného (bezespoječného). Jako příklad mohou posloužit podobné věty, které uvádí Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český AV ČR.

 „Jejich skutečným cílem byla snaha prodat ještě víc asfaltu, víc betonu, víc kaučuku, víc ropy a především víc aut.“

„Ochotnicky pěstuje výtvarná umění, hudbu, literaturu a především umění herecké.“

„Letos působila zasněžená Praha mnohem romantičtěji a především vánočněji než před rokem.“

O podrobnější vysvětlení psaní čárek u několikanásobných větných členů v různém významovém poměru můžete požádat zde: http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html.