Čárka mezi větným členem a vedlejší větou

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zdali se píše v následujícím souvětí čárka před „a“:
„Ptal se mě, jak dopadl výsledek fotbalového zápasu, a na sestavy obou mužstev.“
respektive
„Ptal se mě, jak dopadl výsledek fotbalového zápasu a na sestavy obou mužstev.“

Já souvětí vnímám tak, že ve větě hlavní („Ptal se [na výsledek] a na sestavy.“) je vložená věta vedlejší předmětná („jak dopadl výsledek zápasu“). Proto by se před „a“ logicky psala čárka.

Zatím však každý, s kým jsem o tom mluvil, říkal, že by před „a“ čárku nepsal, shodly se na tom i dvě učitelky češtiny u nás na škole. Dvě vysvětlení, kterými mi kontrovaly, byla: a) že „Ptal se mě a na sestavy obou mužstev“ nemůže stát samostatně, a tudíž v tomto znění není věta hlavní; b) že se jedná o elipsu – „a na sestavy obou mužstev“ je ve skutečnosti druhá věta vedlejší s vynechaným přísudkem.

Možná jsem špatně pochopil, ale ani jedno z těchto vysvětlení mi nedává smysl – o to víc mě zarazilo, že v písemce bylo mé řešení podtřženo jako špatné. Proto by mě zajímalo, jaké je správné řešení a proč. (Navíc, jestli naleznete chybu v čárkách v této zprávě, dejte mi prosím vědět. Na pravopise si zakládám.)

Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

základní pravidlo říká, že čárka před a se nepíše, jestliže jde o slučovací poměr.

Poměr slučovací (a, a pak, a potom, a také, zkratky atd., atp., apod., aj.) Spojuje-li spojka a dva větné členy, dvě hlavní věty nebo dvě věty vedlejší v poměru slučovacím, čárku před ní nepíšeme

Ve Vámi uvedeném příkladu předpokládáme, že se jedná o spojení  vedlejších vět, věta by tak měla být psána:

"Ptal se mě, jak dopadl výsledek fotbalového zápasu a na sestavy obou mužstev".

 Další příklady vět uváděné v pravidlech :

 Neustále se objevují žebříčky, které hodnotí, jak jsme žili a jakých výsledků jsme dosáhli. Ministr uvedl, že reformy byly zavedeny do praxe a že se od nich očekává výrazné zlepšení státních financí. Přála si, aby se o ní psalo a aby byla slavná. Stav krajiny se zlepšil, protože bylo zastaveno odvodňování půdy a konečně se přikročilo k výsadbě přirozených biotopů.

Podle internetové jazykové příručky, http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=153

V každém případě Vám doporučujeme obrátit se na odborníky v Ústavu pro jazyk český AV ČR - Jazyková poradna, http://www.ujc.cas.cz, protože my odborníky na pravidla českého pravopisu nejsme.