Čárka mezi větným členem a vedlejší větou

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zdali se píše v následujícím souvětí čárka před „a“:
„Ptal se mě, jak dopadl výsledek fotbalového zápasu, a na sestavy obou mužstev.“
respektive
„Ptal se mě, jak dopadl výsledek fotbalového zápasu a na sestavy obou mužstev.“

Já souvětí vnímám tak, že ve větě hlavní („Ptal se [na výsledek] a na sestavy.“) je vložená věta vedlejší předmětná („jak dopadl výsledek zápasu“). Proto by se před „a“ logicky psala čárka.

Zatím však každý, s kým jsem o tom mluvil, říkal, že by před „a“ čárku nepsal, shodly se na tom i dvě učitelky češtiny u nás na škole. Dvě vysvětlení, kterými mi kontrovaly, byla: a) že „Ptal se mě a na sestavy obou mužstev“ nemůže stát samostatně, a tudíž v tomto znění není věta hlavní; b) že se jedná o elipsu – „a na sestavy obou mužstev“ je ve skutečnosti druhá věta vedlejší s vynechaným přísudkem.

Možná jsem špatně pochopil, ale ani jedno z těchto vysvětlení mi nedává smysl – o to víc mě zarazilo, že v písemce bylo mé řešení podtřženo jako špatné. Proto by mě zajímalo, jaké je správné řešení a proč. (Navíc, jestli naleznete chybu v čárkách v této zprávě, dejte mi prosím vědět. Na pravopise si zakládám.)

Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

základní pravidlo říká, že čárka před a se nepíše, jestliže jde o slučovací poměr.

Poměr slučovací (a, a pak, a potom, a také, zkratky atd., atp., apod., aj.) Spojuje-li spojka a dva větné členy, dvě hlavní věty nebo dvě věty vedlejší v poměru slučovacím, čárku před ní nepíšeme

 

Ve Vámi uvedeném příkladu předpokládáme, že se jedná o spojení  vedlejších vět, věta by tak měla být psána:

"Ptal se mě, jak dopadl výsledek fotbalového zápasu a na sestavy obou mužstev".

 

 Další příklady vět uváděné v pravidlech :

 Neustále se objevují žebříčky, které hodnotí, jak jsme žili a jakých výsledků jsme dosáhli. Ministr uvedl, že reformy byly zavedeny do praxe a že se od nich očekává výrazné zlepšení státních financí. Přála si, aby se o ní psalo a aby byla slavná. Stav krajiny se zlepšil, protože bylo zastaveno odvodňování půdy a konečně se přikročilo k výsadbě přirozených biotopů.

Podle internetové jazykové příručky, http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=153

 

V každém případě Vám doporučujeme obrátit se na odborníky v Ústavu pro jazyk český AV ČR - Jazyková poradna, http://www.ujc.cas.cz, protože my odborníky na pravidla českého pravopisu nejsme.

 

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

09.12.2016 21:28

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu