capáry, karetní hra

Text dotazu

Potřeboval bych zjistit co nejvíce informací o karetní hře capáry, předpokládám že se hrála před 100 lety. Byla to hazardní hra o velké peníze. Na internetu se mi povedlo najít jedinou zmínku a to jen že to byla karetní hra což sem věděl.

Odpověď

Dobry den, bohuzel ani nam se nepodarilo najit informace o karetni hre capary. To, ze tato hra existovala, potvrzuji  vzpominky Vratislava Kutka na http://www.rovensko.cz/Kutek/rovensko-Kutek.htm, kde se pise:
"Hoste velmi casto hrali karty. Nejoblibenejsi hrou byl marias ruzneho druhu: ve trech, ve ctyrech, licitovany, krizovy, pauzirovany. Dale se hraly filky, bulka a jine hry. Tyto hry se hraly za male penize. Nekdy vsak se ukazalo na stole vice penez, kdyz se hralo oko, ferbl, capary. Hazardni hry nebyly vsak caste. ..."
Prosla jsem nekolik knih, ktere se zabyvaji hranim karet a historii karetni hry, ale nazev Vami sledovane hry nikde nebyl uveden. Z tech obsahlejsich uvadim:

SVOBODA, Tomas a kol.  Oficialni pravidla karetnich her. Praha: Eminent, 2002.

Spoluautorem vyse uvedene knihy je i Martin Benda, Urad Mestske casti Praha 3.

OMASTA, Vojtech a RAVIK, Slavomir. Karty, hraci, karetni hry. Praha: levne knihy, 2005.
V teto knize jsou citovany texty Michala Horacka, textare a skladatele, ktery se mimo jine karetni hrou  zabyval a zabyva podle nasledujiciho odkazu dodnes.

http://www.michalhoracek.cz/index-1.html

Pokud jsou o karetni hre capary nekde v knihach zminky a neni to patrno z rejstriku nebo obsahu knihy, nemuzeme text dohledat. Nase sluzba se listovanim v knihach nebo primo  procitanim knih nezabyva.

Kdyby se nam podarilo jeste nejake informace o hre capary najit, ozveme se.

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

13.12.2007 16:09

Anonym píše:
Čtvrtek 15.12.2016 21:23
capáry neboli cvik,čtyřka rabák je karetní hra která se hraje dodnes v každé druhé vesnické hospodě
Petr Novak píše:
Úterý 18.07.2017 17:40
U nas v Doudlebach Nad Orlici (Vyhnanov) se capary hrali furt. Ale mate pravdu, nikdo jiny komu sem o te hre rek nevedel o cem mluvym.
Ilja píše:
Čtvrtek 02.04.2020 14:21
Moc by me zajimaly pravidla cvika/caparu. Snazil jsem se je vyhledat, ale nikde nebyly uplne. Pamatuji se, ze se tam mohlo 'jit na rabaka' a zapomnel jsem, co to znamena a jak se to aplikovalo. Nepomohl by mi tady nekdo? Predem moc dekuju! :)
PSK - admin píše:
Pátek 03.04.2020 15:16
Dobrý den,
pravidla hry cvik jsou popsána například v knize:
OMASTA, Vojtěch a Slavomír RAVIK. Karty, hráči, karetní hry. Praha: Levné knihy KMa, 2005. s. 229. ISBN 80-7309-206-9.

V některých zdrojích jsou capáry - či též čapáry - spojovány se hrou komando. Pravidla této hry můžete nalézt též ve výše uvedeném zdroji. Jedná se o propracovanější hru cviku.

Hláška "jít na rabaka" ovšem není v pravidlech uvedena u žádné výše uvedené hry.
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu