Bzenec

Text dotazu

Dobrý den, pro dobrou zkušenost s touhle milou
službou jsem se rozhodla položiti ještě jeden dotaz. Zajímal by mne původ
jména jihomoravského města Bzence, ve starých pramenech udávaného jako
Bisenc. Vím o dvou teoriich, první se týká Cyrila a Metoděje, kterým naše
město připomínalo jejich rodnou Byzanc, druhá spojuje jméno s bezem.
Děkuji předem za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

název města Bzence se původně vztahoval na zeměpanský hrad a zněl Beznec (poprvé 1231 v něm.-lat. adaptaci Bisenz). Vznikl zpodstatňující příponou -ec ze spojení bezný les, bezné místo, tzn. místo porostlé bezem. K 1. pádu Beznec byly další pády do Bzence, v Bzenci, za Bzencem, proto dotvořen nový 1. pád Bzenec.

Pozn. Základ bez je i ve jméně Bzová "bezová ves" (okr. Uherské Hradiště).

Použité zdroje:

* LUTTERER, Ivan; MAJTÁN, Milan; ŠRÁMEK, Rudolf. Zeměpisná jména Československa: slovník vybraných zeměpisných jmen s výkladem jejich původu a historického vývoje. Praha: Mladá fronta, 1982. Str. 69.

* KUČA, Karel. Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. I. díl, A-G. Praha: Nakladatelství Libri, 1996. Str. 425. ISBN 80-85983-13-3.