Byl sv. Josef manželem Panny Marie?

Text dotazu

Dobrý den,
píši s dotazem, zda je v katolické církvi uznáván sv. Josef jako manžel Panny Marie? V Písmu je v českém překladu několikrát u Matouše zmíněno, že Panna Maria byla po zvěstování Josefovou manželkou, ale spíše se setkávám s titulem sv. Josefa jako "přečistého snoubence", měl jsem tudíž za to, že byli pouze snoubenci a nevzali se.

Děkuji za odpověď.

Odpověď

 

Dobrý den,

 

přeposílám odpověď, kterou jsme obdrželi od odborníka z diecéze:

„Křesťané věří, že sv. Josef přijal Marii k sobě a před společností zastával roli jejího manžela. Jako manželé spolu ale nežili (tj. ve smyslu intimního života). To chce vyjádřit ono označení snoubenec. V Bibli je, že: "Maria byla zasnoubena s Josefem, ale dříve, než spolu začali bydlet" (tj. intimně žít)." Ukázalo se, že počala z Ducha Svatého. (Mt 1,18)."

K dokonanému manželství patří i ono intimní vzájemné odevzdání se. A k tomu nikdy podle křesťanů nedošlo. (viz např. Katechismus Katolické Církve, články 496-511.)

 

Obor

Filozofie a náboženství

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

03.06.2019 14:20

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu