Byl sv. Josef manželem Panny Marie?

Text dotazu

Dobrý den,
píši s dotazem, zda je v katolické církvi uznáván sv. Josef jako manžel Panny Marie? V Písmu je v českém překladu několikrát u Matouše zmíněno, že Panna Maria byla po zvěstování Josefovou manželkou, ale spíše se setkávám s titulem sv. Josefa jako "přečistého snoubence", měl jsem tudíž za to, že byli pouze snoubenci a nevzali se.

Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

přeposílám odpověď, kterou jsme obdrželi od odborníka z diecéze:

„Křesťané věří, že sv. Josef přijal Marii k sobě a před společností zastával roli jejího manžela. Jako manželé spolu ale nežili (tj. ve smyslu intimního života). To chce vyjádřit ono označení snoubenec. V Bibli je, že: "Maria byla zasnoubena s Josefem, ale dříve, než spolu začali bydlet" (tj. intimně žít)." Ukázalo se, že počala z Ducha Svatého. (Mt 1,18)."

K dokonanému manželství patří i ono intimní vzájemné odevzdání se. A k tomu nikdy podle křesťanů nedošlo. (viz např. Katechismus Katolické Církve, články 496-511.)