Bydliště Gustav Meyrink

Text dotazu

Dobrý den,

jsou známy adresy, kde v Praze bydlel spisovatel Gustav Meyrink?

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

úplně přesnou adresu pobytu Gustava Meyrinka v Praze jsme, v nám dostupných zdrojích, nenašli. S největší pravděpodobností by mohla být i svázána s bankovním domem, který v určitých letech v Praze vedl. O tom, kde se bavil a scházel s přáteli informace jsou, ale bližší informace o bydlišti v literatuře nejsou uvedeny. Bližší informaci uvádí pouze heslo Gustav Meyrink ve Wikipedii, správnost ale nemůžeme ověřit.

Od roku 1884 žil v Praze. Po absolvování gymnázia navštěvoval obchodní akademii, jejíž studium zakončil absolventskou zkouškou v roce 1888. Pak pracoval v exportním obchodě a z peněz odkázaných otcem otevřel společně s přítelem (synovcem básníka Christiana Morgensterna) bankovní dům. Takřka okamžitě se stal součástí pražské německé smetánky a zařadil se k místním dandyům – kromě toho vlastnil jeden z prvních automobilů v Praze. Věnoval se sportu (šermu a veslování), šachům, udržoval kontakty s mladou generací židovsko-německých umělců a žil nevázaným životem, k němuž patřily kromě jiného různé rvačky a návštěvy nevěstinců. Ve svém bytě na Příkopech, přeplněném soškami, zrcadly a různými bizarními předměty, pořádal spiritistické seance, při nichž užíval různé omamné látky (hašiš a opium). Posléze však Meyrink spiritismus, stejně jako užívání opiátů, zavrhl.

Zdroj: BOBÍKOVÁ, Lenka. Mág a spiritualista, ale i rebel a skandálista. Magazín - Právo. 2020-04-11, s. 25-28.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Gustav_Meyrink#cite_note-magazin-5

G. M.přišel do Prahy jako osmnáctiletý.

Složil maturitu na obchodní akademii, v letech 1889 až 1902 vedl bankovní dům spolu se synovcem básníka Christiana Morgennsterna Janem. Banka Gustav Meyer et Morgenstern byla v roce 1891 na Novém Městě v Ovocné ulici č. 2/761, dnes součástí Jungmannova náměstí (rohový dům čelní frontou obrácený do Národní třídy, boční do dnešní ulice 28. října). V rocee 1896 závod sídlil na Václavském náměstí č. 33/829.V roce 1903 Prahu opustil.

Zdroj: KNEIDL, Pravoslav. Pražská léta německých a rakouských spisovatelů . Praha: Pražská edice, 1997. s. 108. ISBN 80-901509-3-4. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:493117c0-9cb3-11e3-a880-5ef3fc9ae867

Němečtí básníci měli své Treffpunkte v různých kavárnách…v  Continentalu kraloval Gustav Meyrink…

RIPELLINO, Angelo Maria, HARTMANOVÁ, Alena a KLÍPA, Bohumír. Magická Praha . Praha: Argo, 2009. s. 37. ISBN 9788025701911. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:b0d749c0-8acf-11e4-95d8-001018b5eb5c