Burkina Faso - rod, skloňování, obyvatelé a přídavné jméno

Text dotazu

Dobrý den, v rámci antropologického výzkumu, který realizuji, bych si potřebovala být jistá správným skloňováním země Burkina Faso (skloňuje se jen Burkina, nebo jen Faso?), dále jak se správně říká jejím obyvatelům (jak mužům, tak i ženám - Burkiňané a Burkiňanky, či úplně jinak?) a jak se správně tvoří přídavné jméno (burkiňanský? burkinabský? burkinafaský?). A domnívám se vůbec správně, že je Burkina Faso ženského rodu? Na internetu jsem našla málo informací, a jsou rozporuplné. Je-li někde vícero možností, ocením, když mi sdělíte všechny, abych měla kompletní informace. Mnohokráte vám děkuji!

Odpověď

Dobrý den,
Odpověď na Váš dotaz je na webových stránkách Ústavu pro jazyk český AV ČR, v.v.i.  http://www.ujc.cas.cz/

V  internetové  příručce na webové stránce ústavu se na http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=390 uvádí skloňování jména Burkina Faso.

Na http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=720  najdete tvoření obyvatelských jmen a jejich přechylování k ženskému rodu.

Zadáteli-si do vyhledávače ústavu Burkina Faso, vyjde Vám:

dělení: Bur-ki-na Fa-so1

rod: s.

jednotné číslo

množné číslo

1. pád

Burkina Faso2

2. pád

Burkina Fasa

3. pád

Burkina Fasu

4. pád

Burkina Faso

5. pád

Burkina Faso

6. pád

Burkina Fasu

7. pád

Burkina Fasem

příbuzná slova: burkinafaský

příklady: burkinafaští obyvatelé

poznámky k heslu: lze přijmout i skloňování jen první části, a to v ženském rodě podle vzoru žena: Burkina Faso – Burkiny Faso atd. Ano, odpověď na Váš dotaz má opravdu více variant.

Pro přesnější informace je možno se obrátit v pracovní dny v době 10–12 a 13–15 hodin na jazykovou poradnu ústavu:  tel.: 257 531 793 (18.-19.10. bude mimo provoz).

Složitější nebo obsáhlejší otázky odpovídají formou placené písemné expertizy. Vyhotovení takových písemných odpovědí, posudků a expertiz je zpoplatněno a tazatelům zasíláno poštou nebo e-mailem. Výše ceny je stanovena v závislosti na náročnosti zpracování posudku (min. 300 Kč + DPH + poštovné). Zaplatit je možno dobírkou nebo platbou na účet. Pro eventuální upřesnění dotazu a případné konzultace prosí tazatele o sdělení jejich telefonního čísla.

Písemné žádosti přijímají na adrese:

Jazyková poradna

Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.

Letenská 4

118 51 Praha 1

Žádosti o písemnou placenou expertizu lze zasílat též na e-mailovou adresu poradna

ujc@ujc.cas.cz. Do předmětu zprávy napište „Žádost o vypracování odpovědi na jazykový dotaz“. E-mailové poradenství jazyková poradna neposkytuje.

V katalogu Národní knihovny ČR  jsem našla práci v češtině, kde by bylo možno najít vzor. Není ale jisté, zda  Vám ji půjčí do studovny, protože se jedná o archivní exemplář doktorské dizertační práce České zemědělské univerzitě v Praze, Institutu tropického a subtropického zemědělství:
Ouedraogo, Dramane. Ekonomické a ekologické aspekty používání zemědělské techniky pro podmínky Burkina Faso. Praha : [s.n.], 1996.188 s., 24 l. ,  il., plány.

Do studovny Vám tam jistě půjčí cestopis, kde je Burkina Faso mezi klíčovými slovy:

Doležal, Jiří X.

Léčba Černou Voltou : pouští a pralesem Afriky i vlastního nitra

V Praze : Ringier ČR : Daranus, 2006

102 s., [16] s. barev. obr. příl. : il.

Použité zdroje

http://www.ujc.cas.cz