Burkina Faso - rod, skloňování, obyvatelé a přídavné jméno

Text dotazu

Dobrý den, v rámci antropologického výzkumu, který realizuji, bych si potřebovala být jistá správným skloňováním země Burkina Faso (skloňuje se jen Burkina, nebo jen Faso?), dále jak se správně říká jejím obyvatelům (jak mužům, tak i ženám - Burkiňané a Burkiňanky, či úplně jinak?) a jak se správně tvoří přídavné jméno (burkiňanský? burkinabský? burkinafaský?). A domnívám se vůbec správně, že je Burkina Faso ženského rodu? Na internetu jsem našla málo informací, a jsou rozporuplné. Je-li někde vícero možností, ocením, když mi sdělíte všechny, abych měla kompletní informace. Mnohokráte vám děkuji!

Odpověď

Dobrý den,

konzultovala jsem Váš dotaz s kolegyní doc. Heczkovou z Ústavu české literatury a s kolegou Novákem z Ústavu blízkého východu a Afriky a odpověď je následující:

1/ skloňování: Skloňuje se pouze Burkina, Faso zůstává v původním tvaru

2/ rod: skloňuje se podle rodu ženského

3/ obyvatelé jsou Burkiňané a Burkiňanky

4/ správný tvar přídavného jména je burkinský

Použité zdroje

osobní konzultace na ústavech FF UK