Burka

Text dotazu

Prosím o informaci jaká jsou pravidla pro nošení burky. Od kolika let do kolika se musí nosit?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

pravidla nošení burky se mírně liší od kultury ke kultuře, často také od rodiny k rodině v rámci jedné kultury. Obecně ale platí, že se žena musí začít zahalovat v "dospělosti", tedy v momentě, kdy je vyspělá a může být vnímána jako sexuálně přitažlivá. Přechodovou fází do ženské dospělosti je, jako u většiny národů světa, první menstruace.

V islámu neexistuje žádný zákon, který trestá ženu za to, když nenosí závoj a v souladu s islámským právem nemá nikdo žádnou pravomoc nutit ženu k zahalování. Států, které nošení burky nařizují zákonem, je relativně málo. Patří sem například Saúdská Arábie, Írán a Afghánistán

Existují ale i skupiny, které preferují zahalování žen od útlého dětství.

Celkem dobrý základní přehled Vám může poskytnout tato veřejně dostupná bakalářská práce, která zároveň obsahuje rozsáhlou bibliografii k tématu:

https://dspace5.zcu.cz/bitstream/11025/22744/1/BAKALARKA.pdf