Bumbálka

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se dozvědět, jak vznikl a co
znamená místní název Bumbálka v lokalotě Železného Brodu na Šumavě. Děkuji
za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

pokud máte na mysli turistickou chatu Bumbálka, nacházející se ve Špičáku u Železné Rudy (http://www.bumbalka-spicak.cz/ ), nenalezli jsme k této chatě ani k jejímu názvu žádné bližší informace.

Více by Vám možná mohly pomoci spíše regionální instituce, jako např.

Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích (http://www.cbvk.cz/ ) nebo Muzeum Šumavy v Sušici (http://muzeum.sumava.net/ ).

Uvádíme několik příkladů publikací, které jsme procházeli:

* FIBICH, Ondřej. Nejúplnější místopisný slovník staré Šumavy: od Adámků po Žumberk. Strakonice: Hrad, 2009. 295 s.: il. ; 22 cm. (Stará Šumava). ISBN 978-80-901372-4-0.

* ZÁRUBA, Vladimír; KOBLASA, Pavel. Šumava: místopisný slovník = Böhmerwald: topographisches Wörterbuch. České Budějovice: Vladimír Záruba: Pavel Koblasa [distributor], 2000. 199 s. : il., mapy ; 16 cm. ISBN 80-238-5546-8.

* Šumava: příroda, historie, život. Praha: Baset, 2003. 800 s.: il., mapy, plány (převážně barev.); 31 cm. ISBN 80-7340-021-9.

* KASKOUN, Otto. Toulky Šumavou. Sušice: Radovan Rebstöck, 2002. 111 s. : il. ; 22 cm. ISBN 80-85301-82-2.

* MALÁ, Marie. Šumava: putování za krajinou a lidmi. Klatovy: Typos, 2010. 175 s.: il. (některé barev.); 22 cm + 1 plán (1 l.). ISBN 978-80-254-7128-9.

* 100 zajímavostí ze staré Šumavy: od Nýrska do Prachatic : [z dobových novin, časopisů, knih a archivních materiálů ...] / Petr Mazný ... [et al.].

V Plzni : Starý most, 2010. 127 s. : il. (některé barev.), portréty, faksim.; 23 cm. ISBN 978-80-87338-07-0.

* Šumava - Železnorudsko: turistický průvodce / [autoři Dana Boudová ... et al.]. Praha: Kartografie, 2003. 105 s.: barev. il., mapy; 20 cm. (Edice regionálních průvodců ; sv. 3.). ISBN 80-7011-736-2.