bukanýr, korzár

Text dotazu

Rozdíl mezi bukanýrem, korzárem a privatýrem je?

Odpověď

Dobrý den, 

bukanýři působili v 17. století v oblasti Západní Indie (dnešního Karibiku). Původně se jednalo o francouzské lovce divokých sviní a ryb, kteří se po r. 1630 stali piráty. Jejich činnost se dotýkala především španělských držav, což velmi pomohlo ostatním zemím rozšířit své vlivy v oblasti Karibiku. Časem byli bukanýři přímo placeni anglickou, holandskou a francouzskou správou, aby terorizovali španělské državy. Po upevnění se těchto mocností v oblasti se stali bukanýři zbytečnými a jejich přítomnost v Karibiku nežádoucí – jejich činnost byla tedy, stejně jako činnost ostatních pirátů, potíraná.

Slova „korzár“ a „privatýr“ jsou synonymy (dalším slovem se stejným významem je „kaper“). Jejich význam je obecnější: označují osobu, která obdržela od své vlády pověření k pirátské činnosti. Svou činnost provozovala vlastním plavidlem a zisk z ní byl buď jejím vlastnictvím, nebo se o něj dělila dohodnutým způsobem s vystavovatelem kaperského listu. Některé země využívaly korzáry k rušení konkurenčních obchodních tras a námořního obchodu jiných zemí a k terorizování jejich kolonií. Často byli korzáři využíváni i během válek k napadání nepřátelských lodí a držav. Korzárství vzniklo v 16. století a oficiálně bylo zakázáno v r. 1856 na mírovém kongresu v Paříži, konaném po krymské válce. 

Zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Pir%C3%A1t 

http://cs.wikipedia.org/wiki/Bukan%C3%BDr

http://cs.wikipedia.org/wiki/Korz%C3%A1r

http://www.jollyroger.com.pl/faq.htm#bukanierzy

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Archeologický ústav AV ČR, Praha

Datum zadání dotazu

20.08.2014 15:49

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu