Budoucí čas sloves "soustředit se, účastnit se"

Text dotazu

Dobrý den,
trvale slyším a čtu obraty typu : "budeme se soustředit, budeme se účastnit". Chci se zeptat, zda tyto formulace přešly z lidové mluvy do pravidel českého jazyka, nebo se stále ještě jedná o nesprávný způsob vyjadřování.

Odpověď

Dobrý den,

na stránkách služby Ptejte se knihovny jsme našli částečnou odpověď na váš dotaz, a sice na budoucí čas slova „soustředit se“.

Prosím, přečtěte si podrobný výklad v tomto odkazu: http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2011/soustredit-se.

Pokud se týká slovesa "účastnit se", Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost. Praha: Academia, 1994. ISBN 80-200-0493-9. uvádí:

účastnit se, nedokonavé sloveso, mít účast 1: účastnit se zájezdu, na vypracování programu, v protifašistickém boji

Příruční mluvnice češtiny vydaná roku 2008 pro slovesa nedokonavá uvádí tento výklad: Forma složená vyjadřuje děj následující po okamžiku promluvy a tvoří se od sloves nedokonavých (imperfektiv): budu psát; je složena z tvaru futura slovesa být a infinitivu významového slovesa. Správný tvar slova „účastnit se“ by tedy byl „budu se účastnit

Pramen: Příruční mluvnice češtiny. Praha: Nakladatelství lidové noviny, 2008. ISBN 978-80-7106-980-5

Pro přesnější odpověď se můžete obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Knihovna Filozofické fakulty UK

Datum zadání dotazu

06.03.2014 14:08

Zuzana píše:
Pondělí 06.05.2024 16:34
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu