Brno - etymologie

Text dotazu

Prosím informaci o původu názvu města Brno. Je možné, že slovo má společný základ s názvy obcí v Rakousku, kde se často vyskytuje Brunn a podobně?

Odpověď

Dobrý den, název /"Brno"/ se poprvé objevuje v pramenech z r. 1048 jako /"Brnen"/
(hrad) a r. 1091 jako /"Brno"/ (město). Základem názvu je staročeské slovo /"brnije"/ - "hliniště, jíl, bláto" a to v podobě přídavného jména:
/"brn-en"/ (mužský rod) a /"brn-o"/ (střední rod) s významem "hlinitý, blátivý, bažinatý" (tj. hrad nebo město postavené na bažinaté půdě). O tom, že Brno vzniklo na toho druhu půdě, svědčí řada dalších místních i pomístních jmen v Brně a jeho okoli, např. /"Hlinky"/ ("hliniště"), /"Žabovřesky"/ ("místo, kde vřískají žáby"), /"Komárov"/ ("místo, kde je hodně komárů"). Z podobného staročeského základu vzniklo také hodně dalších toponym na území Čech, Moravy a Slezska. Mylně bývá původ názvu /"Brno"/ odvozován i od keltského slova /"Eburodunom"/ a maďarského /"brunno"/ - "studně"-

Bohužel, nepodařilo se nám najit přímý důkaz na to, aby tento místní název měl či neměl společnou etymologii s místními názvy na území Rakouska, o nichž se zmiňujete. Je možné, že i některé z těchto názvu vznikly na slovanském základě, ovšem pravděpodobnější se zdá, že byla odvozena od německých slov, např. /"brünne"/ - "brnění" nebo /"brunnen"/ - "studna, pramen".

Zdroj:

Lutterer, I. - Kropáček, L. - Huňáček, V.: Původ zeměpisných jmen. Praha: Mladá fronta, 1976.