Brněnská německá periodika v letech 1804 - 1848

Text dotazu

Dobrý den,

pro svou bakalářskou práci vyhledávám brněnská německá periodika pro
analýzu, která vycházela v letech 1804 - 1848. Zatím jsem se setkala s
knihou KUBÍČEK, Jaromír. Noviny a časopisy na Moravě a ve Slezsku do roku
1918. 1. vyd. Brno: Muzejní a vlastivědná společnost, 2001, 475 s. ISBN

Pro mé potřeby jsem ale dostatek periodik z potřebného období neobjevila.
Obracím se proto na vás o radu, kde bych mohla zapátrat, abych se
potřebných materiálů k analýze dobrala. Ať už jde o rejstříky či přímo tipy
na periodika. Zajímám se pouze o periodika, která se zabývala obecnými
informacemi - tedy politickou scénou, hospodářskou situací země apod.

Za odpověď mnohokrát děkuji.

Odpověď

Vážená paní,

     doporučila bych Vám bibliografii: KUBÍČEK, Jaromír a Zdeněk ŠIMEČEK. Brněnské noviny a časopisy od doby nejstarší až do roku 1975. 1. vyd. Brno: Universitní knihovna, 1976, 594, [2] s.

a na stránkách MZK bych Vám doporučila databázi Periodika vydávaná v českých zemích: v časovém rozmezí mi sice vyšlo 40 periodik, ale často máme jen jeden rok nebo jen jedno číslo.

     Z našeho fondu bych Vám doporučila signaturu: Nov.-0009.058 , na které se nachází nejen Brünner Zeitung, ale i jeho předchůdci, např. Wochentlicher Intelligenz-Zettel aus dem Frag-Amt der Kayserlich-Königlichen privilegirten Lehen-Bank zu unser lieben Frauen in Brünn 1755-1777 nebo Brünner Zeitung der kaiserl.-königl. privileg. Mährischen Lehenbank 1778-1811  nebo Mährisch-ständische Brünner Zeitung 1818-1848 nebo Brünner politische Zeitung 1814-1817 a další.

     Pokud by Vám to nestačilo, můžete se obrátit též na naši vedoucí odd. periodik Mgr. Radku Chlupovou: Radka.Chlupova@mzk.cz anebo na Vědeckou knihovnu v Olomouci ( is@vkol.cz ) anebo na Moravský zemský archiv v Brně ( krizova@mza.cz ), ale musíte počítat s tím, že takto staré fondy mohou být všude neúplné (dále se můžete obrátit na Národní knihovnu v Praze anebo na Rakouskou národní knihovnu ve Vídni).