Britská politika ve vztahu k ČSR v roce 1933

Text dotazu

Do jaké míry věnovala britská politika po roce 1933 pozornost otázce bezpečnosti v souvislosti s Československem?

Odpověď

Pohled britských představitelů se od roku 1933 v souvislosti s praktikovanými principy politiky appeasementu odvíjel od mezinárodních okolností a lze říci, že v kontextu s „internacionalizací“ sudetoněmecké otázky pozornost Britů vůči Československu stoupala. Ke studiu této problematiky doporučujeme:

Zejména:

Nenaplněné naděje : politické a diplomatické vztahy Československa a Velké Británie od zrodu První republiky po konferenci v Mnichově (1918-1938) / Jindřich Dejmek. -- Vyd. 1.. -- Praha : Karolinum, 2003. -- 495 s., ve fondu Historického kabinetu FF UK

Neville Chamberlain : od usmiřování k válce: britská zahraniční politika, 1937-1940 / Jiří Ellinger. -- Vyd. 1.. -- Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 2009. -- 592 s. : čb. fot., ve fondu Historického kabinetu FF UK

Evropské velmoci a Mnichovská dohoda [rukopis] : vznik a důsledky politiky vrcholného britsko-francouzského appeasementu pro Československo / Martina Heranová ; vedoucí práce Dagmar Moravcová. -- Praha, 2007. -- 205 s., UK, Jinonice

NOVOTNÝ, L. Foreign Office, britské vyslanectví v Praze a sudetoněmecká otázka v roce 1937. Moderní dějiny, 2013, roč. 21, č. 2, s. 101-130. ISSN: 1210-6860, FF UK Historický kabinet

NOVOTNÝ, L. Machníkův výnos z roku 1936 a jeho vnímání ze strany britského vyslanectví v Praze a britského ministerstva zahraničí. In Češi a Němci v meziválečném Československu. Ostrava: KEY Publishing, 2013. s. 204-212. ISBN: 978-80-87475-37-9, UK Jinonice

NOVOTNÝ, L. Pokusy československé vlády o dohodu se sudetskými Němci z počátku roku 1937 očima britského vyslanectví v Praze. In Odraz německého národního socialismu ve třicátých letech v Československu a ve státech střední Evropy. Ostrava: KEY Publishing, 2013. s. 173-180. ISBN: 978-80-87475-28-7, NK Praha

Částečně:

Do poslední pence : československo-britská jednání o majetkoprávních a finančních otázkách 1938-1982 / Jan Kuklík. -- Vyd. 1.. -- Praha : Karolinum, 2007. -- 472 s. ; 21 cm, FF UK Historický kabinet