briskně - bryskně

Text dotazu

Prosím, zda byste mi mohli zjistit, jakého původu je slovo bryskně(domnívám se, že se píše y - podle Slovníku spisovné češtiny), zda se píše pouze tvrdé y nebo je přípustné i měkké i.

Odpověď

Dobrý den,

slovo bryskně, bryskní je z francouzštiny (brusque=prudký, hrubý, náhlý), a to zase původně z latiny (bruscus=trpký - např. o víně).
Starší Slovník spisovného jazyka českého uvádí i variantu briskně, ale nový Slovník spisovné češtiny i Pravidla českého pravopisu pouze bryskně.
Francouzskému psaní a výslovnosti ( -u- se čte jako y) odpovídá v češtině y.
Psaní s i můžebýt ovlivněno podobnými slovy (napž. brizantní), ale v zásadě asi není jazykově adekvátní a dnes je bráno jako nesprávné.
Více k vašemu dotazu by vám ale řeli v jazykové poradně Ústavu pro jazyk
čeký: www.ujc.cas.cz .

Další literatura:
Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím / Josef Holub, Stanislav Lyer. -- 4. vyd.. -- Praha : SPN, 1992. -- 483 s. ; 21 cm