Breton, Soupault: Magnetická pole

Text dotazu

Dobrý den, ve škole jsme se učili o údajně prvním surrealistickém literárním díle, jakémsi manifestu surrealismu, který měl sepsat André Breton a Philippe Soupault pod názvem Les champs magnétiques (Magnetická pole, 1920). Několik let vždy namátkou zjišťuji, jestli se dá toto dílo v některé knihovně ČR půjčit (a bylo vůbec přeloženo do češtiny?). Pozn.: Pod názvem \"Magnetická pole\" vydal roku 1967 Československý spisovatel výbor z děl různých surrealistů, ale to není požadovaná kniha. Databáze NK mi našla ještě tento záznam: \"Magnetická pole = Les Champs magnétiques : André Breton a Skupina surrealistů v Československu (1934 - 1938) : [Kat. výstavy], Praha 28. května - 8. srpna 1993 / Text Růžena Hamanová ; Úvod Olivier Poivre d\'Arvor ; Graf. \" - ale to taky předpokládám není zmíněná kniha...

Odpověď

Bretonova a Soupaultova Magnetická pole byla do češtiny přeložena a vydána v roce 2014.

BRETON, André a SOUPAULT, Philippe. Magnetická pole. Překlad Petr Král. Vyd. 1. Praha: Sdružení Analogonu, 2014. 133 s. ISBN 978-80-904419-9-6.

Ukázku z knihy najdete také ve stejnojmenné antologii, kterou sám uvádíte. Druhá publikace téhož názvu, kterou zmiňujete, se týká výstavy na téma André Breton a Skupina surrealistů v Československu.

Francouzský text Magnetických polí má ve svých fondech např. knihovna Francouzského institutu v Praze, a to v souborném díle A. Bretona: A. Breton, Oeuvres Completes I, Paris, Gallimard 1988.