břečťan v mytologii, v symbolech, v křesťanství

Text dotazu

Dobrý den, čtenářka /lékárnice/ shání informace o rostlině břečťan v mytologii, v křesťanství a v symbolech.

Odpověď

Dobrý den,

Lexikon symbolů uvádí k břečťanu následující symboliku:

"(...) Protože je stálezelený, evokoval myšlenku na nesmrtelnost. V jiné souvislosti jej však považovali za rostlinu démonickou. Thyrsy boha opojení Dionýsa nebyly zdobeny jen révou, ale i břečťanem. Účinek břečťanu  se popisoval jako ochlazující a povzbuzující k hlubokým myšlenkám, čímž měl kompenzovat žár vína. Břečťanové věnce měly při hostinách zchlazovat čelo. Také Thaleia (Thálie), Múza veselého básnictví a komedie, byla zobrazována s břečťanovým věncem. Pro přilnavost a pevné uchycení úponek se stal symbolem věrné lásky a přátelství, díky své vitalitě navíc symbolem tajné radosti ze života. Zdobil Satyry a Sirény a hrál roli v egyptském kultu zmrtvýchvstalého Usira (Osirida). A protože se pne po mrtvých stromech a stále se zelená, středověcí křesťanští symbolikové jej povýšili na symbol dalšího života duše po smrti těla. Barokní básník Wolf Helmhardt  von Hohberg (1612 - 1688) složil na alegorický význam břečťanu tyto zbožné verše: "Břečťan po dubu až na vrchol se vine, ni vichr nejprudší nesvede jej smést, člověku v přízni Boží vše zlé se vyhne a vbrzku radostně vzhůru bude spět". "

Zdroj: BIEDERMANN, Hans. Lexikon symbolů. Vyd. 1. Praha: Beta, 2008. s. 44 - 45.

Břečťan byl též symbolem síly. Pro jeho údajné posilující účinky byly jeho plody přidávány do keltského piva.  Jiná lidová tradice přisuzovala břečťanu schopnost tlumit opilost. Což bývá dáváno do souvislosti s již zmíněným zobrazováním břečťanových věnců na hlavě Dionýsa (Bakchuse).

Použité zdroje

* BIEDERMANN, Hans. Lexikon symbolů. Vyd. 1. Praha: Beta, 2008. 503 s., [16] s. barev. obr. příl. ISBN 978-80-7306-362-7.
* BERTRAND, Bernard. Herbář: fakta, mýty a legendy o jedovatých rostlinách. 1. vyd. Čestlice: Rebo, 2014. 196 s. ISBN 978-80-255-0809-1.
* BAUMANN, Helmut. Flora mythologica: griechische Pflanzenwelt in der Antike. Vollständig überarb. Ausg. Kilchberg: Akanthus, 2007. 173 s. Akanthus crescens; 8. ISBN 978-3-905083-24-8.