brát či dávat

Text dotazu

když mě svrbí dlaň říká se ,že budu brát, ale pravá
nebo levá, brát či dávat

Odpověď

Dobrá den,

k Vašemu dotazu se nám podařilo dohledat následující informace : u Romů se dodnes traduje několik pověr ve spojení s penězi. V jedné z nich se říká, že když vás svrbí levá dlaň, znamená to, že v nejbližší době obdržíte nějaké peníze. A když vás naopak svrbí pravá dlaň, Romové říkají, že budete muset něco zaplatit. Levá bere, pravá dává. Nejsem pověrčivý, ale říká se, že jsou věci mezi nebem a zemí. U nás tomu věřila pouze matka: když si škrábala levou dlaň, říkala, že už brzy přijde listonoška a přinese jí peníze. My jsme se jen posmívali, ale vždy tomu tak bylo. Nikdy se nestalo, že by ji tato pověra zklamala.

V životě jsem se několikrát přesvědčil, že znamení této pověry je pravdivé a dnes už jí věřím i já. Vždy si vzpomenu, jak nám matka vysvětlovala, že každé svrbění levé dlaně není stejné. Podle ní vás začne svrbět levá dlaň vždy dva až tři dny před tím, než dostanete peníze. A prý záleží i na tom, kde přesně dlaň svrbí. Čím více ke středu, tím více peněz dostanete. Když svrbí pouze kolem prstů, znamená to, že částka nebude velká. Po celou dobu svrbění levé dlaně o tom nesmíte s nikým mluvit a také se nesmíte svrbění dlaně zbavovat, jinak by kouzlo pominulo.

zdroj:

http://www.romanohangos.cekit.cz/clanek.php?id_clanek=333

http://www.e-kniha.com/mezi-nebem-a-zemi.html

Obor

Antropologie, etnografie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

01.08.2011 11:06

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu