Brašna na notebook

Text dotazu

Zajímalo by mě z jakého důvodu není možné vstupovat do Všeobecné studovny NK v Praze s obalem na notebook (brašnou)?

Odpověď

Podminky přístupu do studoven Národní knihovny České republiky byly nově upraveny v Knihovním řádu naší knihovny, jenž vstoupil v účinnost toto pondělí - 3. října 2005: http://www.nkp.cz/files/kr.pdf. V ustanovení jeho části 3. bodu 6 se uvádí: "Příruční zavazadlo, vyjma přenosných počítačů, které uživatel může vnášet do vyhrazeného prostoru, nesmí v žádném uvedeném parametru překročit rozměry 30x21x10 cm a na vyžádání Národní knihovny a ostrahy vždy podléhá kontrole obsahu."
Z uvedeného vyplývá, že notebook je možné vnášet do vyhrazeného prostoru za kontrolním stanovištěm u vchodu do knihovny jen bez obalu. Nicméně, uživatel může pro přenášení notebooku, příp. dalšího (studijního) materiálu použít vlastní nebo v šatně knihovny na vyžádání poskytnutou PRŮHLEDNOU odnosnou tašku, což bude akceptováno.
K této úpravě Národní knihovna ČR sáhla v důsledku častého zneužívání dřívějšího tolerantního postupu, jakož i na základě poznatků, že čtenáři obalů na notebooky používali rovněž k přenášení knih a jiného materiálu a tak se vyhýbali kontrole.

Závěrem si dovolím obrátit Vaši pozornost na další ustanovení Knihovního řádu NKČR, jenž v zájmu zachovávání klidu, zejména studijního prostředí, ve čtenářských prostorách požaduje vypnout akustickou signalizaci všech vnášených zařízení (nelze tedy ani provozovat mnohdy po výtce hlučnou signalizaci notebooků při jejich zapínání - KŘ Část 3., bod 2), návštěvní řády jednotlivých studoven rovněž zapovídají hlasovou komunikaci prostřednictvím jakéhokoli zařízení ve studovnách.

Věřím, že důvody uvedených opatření pochopíte: jsou vedeny než snahou zajistit optimální podmínky pro práci současných i budoucích uživatelů Národní knihovny České republiky.