Brašna na notebook

Text dotazu

Zajímalo by mě z jakého důvodu není možné vstupovat do Všeobecné studovny NK v Praze s obalem na notebook (brašnou)?

Odpověď

Podminky přístupu do studoven Národní knihovny České republiky byly nově upraveny v Knihovním řádu naší knihovny, jenž vstoupil v účinnost toto pondělí - 3. října 2005: http://www.nkp.cz/files/kr.pdf. V ustanovení jeho části 3. bodu 6 se uvádí: "Příruční zavazadlo, vyjma přenosných počítačů, které uživatel může vnášet do vyhrazeného prostoru, nesmí v žádném uvedeném parametru překročit rozměry 30x21x10 cm a na vyžádání Národní knihovny a ostrahy vždy podléhá kontrole obsahu."
Z uvedeného vyplývá, že notebook je možné vnášet do vyhrazeného prostoru za kontrolním stanovištěm u vchodu do knihovny jen bez obalu. Nicméně, uživatel může pro přenášení notebooku, příp. dalšího (studijního) materiálu použít vlastní nebo v šatně knihovny na vyžádání poskytnutou PRŮHLEDNOU odnosnou tašku, což bude akceptováno.
K této úpravě Národní knihovna ČR sáhla v důsledku častého zneužívání dřívějšího tolerantního postupu, jakož i na základě poznatků, že čtenáři obalů na notebooky používali rovněž k přenášení knih a jiného materiálu a tak se vyhýbali kontrole.

Závěrem si dovolím obrátit Vaši pozornost na další ustanovení Knihovního řádu NKČR, jenž v zájmu zachovávání klidu, zejména studijního prostředí, ve čtenářských prostorách požaduje vypnout akustickou signalizaci všech vnášených zařízení (nelze tedy ani provozovat mnohdy po výtce hlučnou signalizaci notebooků při jejich zapínání - KŘ Část 3., bod 2), návštěvní řády jednotlivých studoven rovněž zapovídají hlasovou komunikaci prostřednictvím jakéhokoli zařízení ve studovnách.

Věřím, že důvody uvedených opatření pochopíte: jsou vedeny než snahou zajistit optimální podmínky pro práci současných i budoucích uživatelů Národní knihovny České republiky.

Obor

Informace o knihovně

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

06.02.2008 17:47

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu