Brandýs nad Orlicí

Text dotazu

Dobrý den máš eště jeden dotaz a týká se to také jména, ale tentokrát Brandýs nad Orlicí. Chtěl bych vědět, jak vzniklo toto jméno resp. původ.

Odpověď

Dobry den, mistni jmeno /"Brandys"/ vzniklo nejpravdepodobneji z prijmeni /"Brant"/ (stejny uvod maji i jmena /"Brandov"/, /"Brandysek"/).
Brandys nad Orlici byl zalozen pred r. 1289. V historickych pramenech nazev mesta se objevuje i v podobach: /"Brandiz"/, /"Brandis"/, /"Brandyz"/, /"Brandeiz"/, /"Brandiss"/, /"Brandeys"/, /"Brandays"/, /"Brandais"/.

Zdroj:

Profous, A. a kol.: Mistni jmena v Cechach: jejich vznik, puvod, vyznam a zmeny. Praha: Nakladatelstvi Ceskoslovenske akademie ved, 1949-1960