Brandýs nad Labem

Text dotazu

Dobrý den,
existují nějaké dokumenty, či jiné materiály k historii vývoje správních orgánu do r. 1918 v obci Brandýs n/L - St. Boleslav?

Odpověď

Dobrý den,

pro získání informací o vývoji správních orgánů v obci Brandýs nad Labem - Stará Boleslav Vám doporučujeme projít knihy o historii obce, dále využít archivní sbírky, v jejichž fondech naleznete cenné informace a v neposlední řadě je dobré se obrátit na příslušné úřady přímo v Brandýse.

V Souborném katalogu ČR můžete dohledat knihy, které se zabývají historií Brandýsa nad Labem a mohly by zde tedy být zmínky také o administrativních záležitostech města. Záznamy knih a informace o jejich dostupnosti v českých knihovnách dohledáte v již zmíněném Souborném katalogu ČR na adrese http://aleph.nkp.cz/F:

* PRÁŠEK, Justin Václav. Brandejs nad Labem: město, panství i okres. Vyd. 2. V Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi: Oblastní muzeum Praha-východ, 2007-2010. 3 sv. ISBN 978-80-254-3475-8.

* PRÁŠEK, Justin Václav. Brandejs nad Labem: město, panství i okres. Vyd. 2. V Brandýse nad Labem - Staré Boleslavi: Oblastní muzeum Praha-východ, 2008. sv. ISBN 978-80-254-3475-8.

* ŠNAIBERK, Miroslav. Putování brandýskou historií. Vyd. 1. Brandýs nad Labem-Stará Boleslav: [Miroslav Šnaiberk], 2005. 144 s. ISBN 80-239-5464-4.

* PRÁŠEK, Justin Václav. Okres Brandejsský nad Labem: nástin historicko-archaeologický. V Praze: Fr. A. Urbánek, 1875. 240 s. Bibliotéka místních dějepisův pro školu a dům; sv. 4.

Články z českých periodik (od r. 1991, využita báze ANL (http://aleph.nkp.cz/F/):

* BERÁNEK, Vladimír. Hospodářská proměna panství Brandýs nad Labem za Rudolfa II. Historický obzor, 2005, 16(9/10), s. 211-217. ISSN 1210-6097.

* PÁTROVÁ, Karin. Písemnosti Brandýsa nad Labem = Schriftstücke von Brandýs nad Labem (Brandeis an der Elbe). Studie a zprávy, 2007, 16, s. 121-131. ISSN 0862-3589.

Pro dohledání knih, článků či příspěvků ve sbornících Vám také doporučujeme využít databáze Historického ústavu AV ČR, které naleznete na adrese http://biblio.hiu.cas.cz/, resp. http://www.hiu.cas.cz/cs/databaze.ep/.

Na stránkách Ministerstva vnitra ČR je možné dohledat archivní sbírky a fondy v ČR. Vyhledávání naleznete na adrese http://aplikace.mvcr.cz/archivni-fondy-cr/Default.aspx. Některé z fondů jsou bohužel v současné době stále nepřístupné, ukázkou Vám však uvádíme ty, do kterých můžete nahlédnout a mohly by pro Vás být užitečné.

Název fondu (sbírky):Četnická stanice Brandýs nad Labem Uloženo v archivu:Státní okresní archiv Praha-východ se sídlem v Přemyšlení Místo vzniku fondu (sbírky):Brandýs nad Labem Časový rozsah:1849-1945

Metráž:0 bm zpracováno (z toho 0 bm inventarizováno), 0,83 bm nezpracováno Přístupnost:Archivní soubor je částečně přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky):Četnická stanice Brandýs nad Labem Tematický popis:

Archivní pomůcky:

Žádné archivní pomůcky

Název fondu (sbírky):Okresní úřad Brandýs nad Labem Uloženo v archivu:Státní okresní archiv Praha-východ se sídlem v Přemyšlení Místo vzniku fondu (sbírky):Brandýs nad Labem Časový rozsah:1855-1945

Metráž:0 bm zpracováno (z toho 0 bm inventarizováno), 211,88 bm nezpracováno Přístupnost:Archivní soubor je částečně přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky):Okresní úřad Brandýs nad Labem (1855-1867) Okresní hejtmanství Brandýs nad Labem (1.9.1908-1928) Okresní úřad Brandýs nad Labem(15.11.1928-1945) Tematický popis:Zákony a normálie, věci vojenské, kulturní, školní, zdravotnické, chudinské, dobročinné ústavy, samospráva a státní správa. Zemědělství, lesnictví, hornictví, honba, obchod, živnosti, řemesla, spolky, volby do NS 1920, obecní volby 1923, volby do obecního zastupitelstva 1907 a později, presidiální spisy, záležitosti jednotlivých obcí, far, škol, věci matriční, státní občanství, domovské právo, záležitosti civilních techniků, stavební, požární, dopravní a strojní, věci finanční.

Archivní pomůcky:

Žádné archivní pomůcky

Název fondu (sbírky):Berní úřad Brandýs nad Labem Uloženo v archivu:Státní okresní archiv Praha-východ se sídlem v Přemyšlení Místo vzniku fondu (sbírky):Brandýs nad Labem Časový rozsah:1850-1949

Metráž:0 bm zpracováno (z toho 0 bm inventarizováno), 9,71 bm nezpracováno Přístupnost:Archivní soubor je částečně přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky):Berní úřad Brandýs nad Labem Tematický popis:Berní knihy.

Archivní pomůcky:

Žádné archivní pomůcky

Název fondu (sbírky):Děkanský úřad Brandýs nad Labem Uloženo v archivu:Státní okresní archiv Praha-východ se sídlem v Přemyšlení Místo vzniku fondu (sbírky):Brandýs nad Labem Časový rozsah:1618-1955

Metráž:0 bm zpracováno (z toho 0 bm inventarizováno), 6,45 bm nezpracováno Přístupnost:Archivní soubor je částečně přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky):Farní úřad Brandýs nad Labem Tematický popis:Kroniky 1657-1837,kn. konsistoriál. dekretů a patentů 1731-1748,seznam duší děkanství brandýs. pro město Brandýs,obce Zápy,Ostrov,Stránka,Toušeň 1833-57,změny náboženství 1837-1921,kn. prohlášek sl. božích 1816-1930,pořádek sl. božích 18371920-kn. biřmovanýc h 1837-78, ohl. snoubenců 1816-30, snub. protokoly 1789-1895,kn. hosp. a úč. 1802-1948,chudinské 1852-69,inventář archivu 1850-73. Normálie a instrukce 1802-1947, záležitosti správců a zaměst. kostela 1780-1949,sp.duch.správy 1752-1947,sp. přístupů a odstupů z církve 1852-1932,šk. záležitosti 1758-1913,nadace 1700-1948,fin. hosp. 1618-1950,pozemky 1751-1952,stavební 1726-1955,spolky 1888-1915,hist.výpisky 1820-20.st., sv.ohl. 1.pol.19.st.-50.léta 20.st.

Archivní pomůcky:

Žádné archivní pomůcky

Užitečné informace by Vám také mohli poskytnout v Oblastním muzeu Praha-východ, které sídlí právě v Brandýse http://www.muzeumompv.cz/, případně na městském úřadu v Brandýse http://www.brandysko.cz/, http://www.brandysko.cz/mestsky-urad-s424.html