Braillovo písmo

Text dotazu

Má Braillovo písmo nějako logickou posloupnost, podle které jsou jednotlivé hrbolky raženy ?

Odpověď

Dobrý den,

od Goethe-Institutu jsme obdrželi Váš dotaz k zodpovězení.

"Braillova písmena jsou tvořena ze dvou vertikálních sloupců o třech bodech.

Rozměry písmen zhruba odpovídají rozměrům ukazováčků, kterými se čte.

Soustava je skutečnou abecedou rozměrem i obsahem. Je plně ortografická.

(...)

V roce 1827 vzniká první rozsáhlejší Braillův rukopis, ve kterém je jeho soustava popsána i s návodem k používání. Podařilo se mu využít předcházející zkušenosti s Barbierovým písmem, geniálně je zjednodušit a vytvořit nový logický systém. (...)

Písmena jsou tvořena malým počtem reliéfních bodů a jejich ideálním rozložením do lehce rozlišitelných reliéfních obrazců. V poznávacím procesu nevidomého čtenáře se uplatňují následující řetězce: na elementárním stupni čtení se jednotlivé body číslují, a tak je určeno jejich pořadí. Začátečník je takto zpočátku i vnímá. Postupně se představy o umístění jednotlivých bodů sdružují a vybavují jako obrazce představující písmena."

(Zdroj: SMÝKAL, Josef. Pohled do dějin slepeckého písma. Praha : Česká unie nevidomých a slabozrakých, 1994. s. 38 - 40.)

Více informací o Braillovu písmu můžete nalézt ve výše zmíněné publikaci či v následujících článcích a odkazech:

* SMÝKAL, Josef. Pohled do dějin slepeckého písma. Praha : Česká unie nevidomých a slabozrakých, 1994.

(http://smykal.ecn.cz/publikace/kniha08t.htm )

* http://www.ikaros.cz/node/4297

* Braillovo písmo. 100+1. Roč. 39, č. 13 (2002), s. 52-54.

* http://cs.wikipedia.org/wiki/Braillovo_p%C3%ADsmo