Božena Němcová: Pohorská vesnice

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, jak souvisely cesty na Slovensko s Pohorskou vesnicí Boženy Němcové a jaké byly konkrétní reakce jejich současníků na toto dílo. Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobry den, abyste pochopila, jak souvisely cesty B. Nemcove na Slovensko a povidka-novela Pohorska vesnice, je potreba precist povidku a precist i napr. Obrazy ze zivota slovenskeho nebo jine prozy, ktere se nejakym zpusobem vazi k cestam spisovatelky na Slovensko a se zajmem spisovatelky o slovensky lid, ale treba take poznamky v biografickych slovnicich, kde je heslo Bozena Nemcova a zminovane dilo Pohorska vesnice. Doporucuji napr.:
NOVAK, Arne a NOVAK, Jan V. Prehledne dejiny literatury ceske. Brno: Atlantis, 1995.

Lexikon ceske literatury. Osobnosti, dila, instituce. Praha: Academia, 2000.
"...Novela Pohorska vesnice, ktera na chodsky venkov umistuje i zivel slovensky, je psana jako tzv. tezovy roman. Vedle vyliceni toho, jak skutecnost vypada, chce svymi deji a postavami odpovidat i na otazku, jak preklenout spolecenske rozpory (obecne mezi lidem a vyssimi vrstvami, specialne ve vztahu Cechu a Slovaku);..."

BALAJKA, Bohus. Prehledne dejiny literatury. Dejiny ceske literatury s prehledem vyvojovych tendenci svetove literatury do devadesatych let 19. stoleti. Praha: SPN, 1995.
"V Pohorske vesnici  se pokousi o harmonizaci vztahu mezi lidem a slechtou.
Postava hrabete Hanuse Brezenskeho je proto vytvorena nikoli jako typ slechtice, ale spise jako cloveka, ktery se od slechtickeho prostredi odlisuje. I v nem ztvarnila Nemcova svou predstavu "dobreho cloveka" . Iluze bratrske lasky slechtice k drotarovi neodpovidala realnym moznostem spolecenskeho vyvoje, byla spis vyrazem touhy po idyle nez zobrazenim skutecnosti."

Podrobny rozbor povidky Pohorska vesnice s prihlednutim k spisovatelcinym cestam na Slovensko jsme v nasich dostupnych zdrojich nenasli. Doporucujeme obratit se na pracovniky Ustavu  pro ceskou literaturu AV CR http://www.ucl.cas.cz/ , kde by Vam mohli mozna poradit jeste dalsi zdroje
informaci.