Božena Němcová, lidové motivy

Text dotazu

Dobry den, chtela bych se zeptat, jestli byste mne neporadili se seminarni praci. Jsem studentka 2.semestru Masarykovy univerzity (pedagogicka fakulta) a do predmetu ceska literatura 19.st. mam seminarni praci na tema: Lidove motivy v dile Bozeny Nemcove. Mohli byste me poradit, jakym zpusobem bych mela postupovat? Domnivam se, ze lidove motivy se v dile B. N. vyskytuji predevsim v pohadkach, Babicce a Dive Bare... Dekuji za odpoved.

Odpověď

Dobry den, lidove motivy prostupuji cele dilo B.Nemcove. Nejvic se ale projevuji asi v Babicce a v pohadkach. Rozborem dila Bozeny Nemcove se zabyvalo mnoho literarnich vedcu v ruznych dobach, bylo napsano mnoho ruznych seminarnich, diplomovych a jinych praci.
Knihy, ktere se zabyvaji Vami sledovanou problematikou, mozno najit mimo jine v elektronickem katalogu (NKC) Narodni knihovny CR www.nkp.cz, ktery je volne pristupny na webu NK CR. Vyhledavat je mozno i podle klicovych slov/predmetu a hesla lze ruzne kombinovat, napr. Nemcova dilo pohadky apod.

Napr. Motiv ozivovani stromu jako lidi ukazuje v pohadkach velkou lasku cloveka k prirode; toto tema vychazi z bezneho zivota lidu.

S.116: "V ceske literature 19. stoleti se lidove pohadky, zejmena ve zpracovani Bozeny Nemcove, dostaly az do blizkosti nove se formujiciho typu realisticke venkovske prozy se socialnimi aspekty a v teto souvislosti byly take chapany jako "zdroj pouceni lidu ".
S.263: "..Prave ve faktu, ze i v tomto optimistickem pojeti zivota se Nemcova shoduje s vlastnostmi folkloru a predevsim pohadky...tkvi jeden z podstatnych znaku lidovosti celeho jejiho dila."
S.261: "Vodicka zde reaguje na Tilleho latkovou analyzu pohadek  Nemcove...Vodickova koncepce predpoklada vsak u techto proz naopak lidovost..."
SMAHELOVA, Hana: Prolamovani struktur. Praha: Karolinum, 2002.

Dalsi zdroje:
TILLE, Vaclav. Ceske pohadky do roku 1848. Praha: Ceska akademie cisare Frantiska Josefa pro vedy, slovesnost a umeni, 1909.
PROPP, Vladimir Jakovlevic. Morfologie pohadky a jine studie. Jinocany: H&H, 1999.

JANACKOVA, Jaroslava. Bozena Nemcova. Pribehy - situace - obrazy. Praha:
Academia, 2007.

V kazde z uvedenych prirucek, i v tech, ktere lze jeste najit v katalogu (naskenovany Generalni katalog KATIF) nebo databazi NK CR (NKC), bude jiste uvedena dalsi literatura, ktera se hodi svym obsahem pro Vasi, jak predpokladam, seminarni ci podobnou skolni  praci.