Božena Němcová

Text dotazu

Potřebuji Zajímavosti o Boženě Němcové

Odpověď

Dobrý den,

život a dílo Boženy Němcové je celé naplněno množstvím zajímavostí.

Spisovatelka se ve své době stala literárním pojmem; byla ovlivněna řadou faktorů, sama pak svým pohledem na život ovlivnila řadu spisovatelů a následně celé generace čtenářů. Její vstup do umělecké společnosti byl "naprostým zjevením".

Vyzdvihnout "zajímavost" z jejího života není jednoduché, neboť pro každého z nás je zajímavé na této autorce něco jiného.

O životě a díle B. Němcové bylo napsáno velké množství článků a knih.

Literární pozůstalost této spisovatelky je z velké části uložena v Literárním archivu Památníku národního písemnictví v Praze na Strahově, viz http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/ .

Doporučuji přečíst si např.:

IVANOV, Miroslav. Zahrada života paní Betty (později Boženy N.). Praha: Panorama, 1992. ISBN 80-7038-242-2.

Pravda o matce Boženy Němcové. Praha: Památník národního písemnictví, 1973.

SOBKOVÁ, Helena. Tajemství Barunky Panklové Portrét Boženy Němcové. Praha: Paseka, 2008. ISBN 978-80-7185-897-3.

Z těchto knih se můžete např. dozvědět, že původ Boženy Němcové je obestřen tajemstvím, že ji matka nemilovala, neboť se narodila jako nechtěné nemanželské dítě a na matčinu přísnost a odměřenost prvorozená dcera reagovala vzdorovitostí. Není úplně jistý a doložený ani skutečný rok narození. Nejznámější dílo Babička, o kterém se soudilo, že popisuje láskyplné dětství Barunky ( Betty), ve skutečnost z reálného života Boženy Němcové moc nevychází. Z pozdějších informací zjišťujeme, že život B.

Němcové se utvářel v prostředí, které bylo mnohdy dosti strastiplné.