Bořislavka

Text dotazu

Dobrý den,
tímto bych se chtěla informovat, zda v periodikách z r. 1945 byly uveřejněny
články o masakru Němců u biografu na Bořislavce (9/5/1945). Taktéž uvítám
jednak informaci o novodobějších publikacích, které se daným excesem
zabývají (je mi známo, že okrajově se o tomto masakru zmiňují studie T.
Staňka a dále kniha "Zabíjení po česku"), stejně jako uvítám informace o
publikaci, zabývající se obecně pražskými excesy na německém etniku po konci
2. sv. války (mimo díla T. Staňka).

Odpověď

Dobrý den,

odborníkem na tuto problematiku je v České republice Doc. PhDr. Tomáš Staněk, CSc., který se otázkou poválečného odsunu německého obyvatelstva a poválečnými excesy v českých zemích zabývá již dlouhou řadu let.

Výsledkem jeho práce jsou například publikace:

* STANĚK, Tomáš. Odsun Němců z Československa 1945-1947. 1. vyd. Praha : Academia : Naše vojsko, 1991. ISBN 80-200-0328-2.

* STANĚK, Tomáš. Perzekuce 1945 : perzekuce tzv. státně nespolehlivého obyvatelstva v českých zemích (mimo tábory a věznice) v květnu - srpnu 1945. 1. vyd. Praha : Institut pro středoevropskou kulturu a politiku, 1996. ISBN 80-85241-99-4.

* STANĚK, Tomáš. Poválečné "excesy" v českých zemích v roce 1945 a jejich vyšetřování. Praha : Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky, 2005. ISBN 80-7285-062-8.

Archivních materiálů k těmto poválečným událostem je velmi málo, neboť již v době, kdy k nim docházelo, byly snahy tyto "excesy" co nejvíce umlčovat.

Zdá se, že filmový materiál, který pořídil pan ing. Chmelík, uveřejněný v dokumentu "Zabíjení po česku", je jedním z mála dokladů k dané události.

Dle článku: http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=668037   objevil historik Staněk pouze jednu krátkou zmínku o vraždění německých civilistů na Bořislavce v dokumentech zvláštního odboru Státní bezpečnosti z roku 1947.

Bohužel, k dispozici nemáme úplnou článkovou bibliografii z dané doby. V padesátých letech byla v Národní knihovně ČR vytvořena Retrospektivní článková bibliografie 1945-1952. Bibliografie je dostupná po předchozím objednání v Referenčním centru NK ČR (viz http://www.nkp.cz/pages/page.php3page=sluz_retrospektiva1945_1952.htm).

Jedná se ovšem o výběrovou bibliografii.

Pro ověření, zda nějaký článek v dobovém tisku k dané události vyšel či ne, je proto, dle našeho názoru, nezbytné pročíst celá čísla výtisků ze dne 10., 11 či 12. 5.1945. Ověřování informací přímo v dokumentech (pokud se jedná o časově náročnější ověřování) ovšem provádíme pouze jako službu placenou (viz Ceník placených služeb a poplatků Národní knihovny České republiky: http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_cenik.htm . (z dostupných periodik jsme prošli Národní politiku a noviny Čechoslovák v zahraničí - periodika, která jsou dostupná v rámci systému Kramerius: http://kramerius.nkp.cz/kramerius . Tato periodika vydaná 10.5. a 11.5. zmínku o události před biografem na Bořislavce neobsahovala.)

Dle soupisu použitých materiálů v publikaci "Poválečné "excesy" v českých zemích v roce 1945 a jejich vyšetřování" již dobová periodika prostudoval Tomáš Staněk.

Doporučujeme Vám konzultovat celou záležitost přímo s ním. Kontakt: http://www.szmo.cz/rubrika/150/kontakty/utvar-spolecenskych-ved.html .

Literaturu k tématu (obecně) obsahují výše zmíněné knihy Doc. PhDr. Tomáše Staňka, CSc.