bojové heslo Přemysla Otakara II.

Text dotazu

Běžně se uvádí, že před bitvou na Moravském poli roku 1278 měla vojska Přemysla Otakara II. bojové heslo "Budějovice – Praha", vojska Rudolfa Habsburského heslo "Kristus – Řím". Z jakého primárního nebo nejstaršího literárního pramene tato informace pochází?

Odpověď

Dobrý den,

Informaci o původním pramenu informace o heslu českých vojsk Přemysla Otakara II. jsme nalezli až v díle Dějiny Moravy v knize VI. hl. 4 na straně 196 (viz.  DUDÍK, Beda. Dějiny Moravy. V Praze: Nákladem B. Tempského, 1871-1884. 9 sv.) V poznámce pod čarou stojí, že tuto informaci obsahuje Cont. Vindobonen na uv.m. a Rýmovaná kronika. Latinskou zkratku se nám nepodařilo rozluštit, nicméně rýmovanou kronikou je zřejmě míněna Štýrská rýmovaná kronika, viz. http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0t%C3%BDrsk%C3%A1_r%C3%BDmovan%C3%A1_kronika . Pokud budete potřebovat blíže ověřit výše zmíněné dokumenty, obraťte se na Rakouskou národní knihovnu (viz. http://www.onb.ac.at/) .

Další středověké prameny, v nichž naleznete zmínku o vládě Přemysla Otakara II.  – viz. odkaz: http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:5eaNmKN2ujgJ:is.muni.cz/th/361312/ff_b/Posledni_leta_vlady_Premysla_Otakara_II._v_narativnich_pramenech.doc+&cd=7&hl=cs&ct=clnk&gl=cz  

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

14.10.2014 10:04

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu