Boje v okolí obce Svratouch

Text dotazu

Dobrý den,
prosím o informaci, zda se v okolí obce Svratouch za 2. světové války bojovalo, nebo zda zde byly nějaké vojenské jednotky.

Odpověď

Dobrý den, máte-li na mysli obec Svratouch na Chrudimsku, uvádíme několik informací:

Povstání v Trhové Kamenici doplatilo na to, že město leželo na důležité trase

z Moravy a Němci tento průchod chtěli udržet za každou cenu volný. O něco lépe se tedy

vedlo partyzánům v prostoru Svratka-Kameničky-Krouná, který byl mimo hlavní ústupové

trasy. Také zde obyvatelé 5. května začali odebírat Němcům zbraně. V Kameničkách akce

proti Němcům řídili partyzáni z oddílu Jan Kozina, do Svratky přišli večer partyzáni z oddílu

Vpřed.8)

V Kameničkách partyzáni zajali od 5. do 6. května přibližně 300 německých vojáků.

Jen málokdy docházelo k delším přestřelkám, malé německé oddíly se obvykle po prvních

výstřelech hned vzdávaly. Dalších 200 převážně maďarských vojáků bylo zajato oddílem

Vpřed ve Svratce a Krouné. Síla a hlavně výzbroj povstaleckých sil nebyla ani v tomto

prostoru dostatečná. Nebyly se tak schopny utkat se s početnějšími a organizovanějšími

jednotkami. Například ještě 9. května partyzáni vyklízeli barikády, když bylo hlášeno, že

Svratkou a Kameničkami bude projíždět ustupující německá armáda.9)

8)

Kronika obce Svratouch.

9)

Kronika obce Kameničky.

Čerpáno z: HOLAS, Vlastimil. Válka a Chrudimsko (bakalářská diplomová práce). Brno: Masarykova univerzita, Filozofická fakulta, Historický ústav, 2007.

https://is.muni.cz/th/kgej0/Bakalarska_prace.pdf

Další odkazy:

„A ten čaj dokonce ještě voní, i po těch sedmdesáti letech," dával zájemcům čichnout k jedné otevřené krabici ze Správy Spojených národů pro pomoc a obnovu (UNRRA) Martin Mudroch, správce muzea a kronikář města.

Díky exponátům návštěvníci poznají život na Svratecku v době protektorátu, seznámí se s událostmi, kterými žili tamní obyvatelé v té době. „Je tu třeba ukázka z pohřbu jednoho z členů SS, jenž ve Svratce žil. Z těch fotek až mrazí, protože jsou z 10. června 1942, kdy vypalovali Lidice. Máme tu také dopisy z koncentračního tábora od jednoho z obyvatel, bohužel včetně oznámení rodině o jeho úmrtí. Nebo třeba boty, které v rámci úspor měly dřevěné podrážky," představil některé vystavené předměty Martin Mudroch.

Pozornost poutá uniforma žijícího veterána druhé světové války, plukovníka Jana Velíka, na níž nechybí ani Řád bílého lva – nejvyšší státní vyznamenání.

Mladší přišli v pátek do muzea za poznáním, starší zavzpomínat. Mezi těmi druhými byl i novodobý výsadkář Jiří Kudrna. Na konci války mu bylo dvanáct let. „Pocházím z Herálce. Můj o deset let starší strýc mě vzal na motocykl a že pojedeme naproti Rusům. Tak jsme na jeho nablýskané zetce jeli na Svratku. Tady právě hořelo, projeli jsme nahoru na Svratouch a chtěli pokračovat na Krounu, protože tam projížděla Rudá armáda od Poličky na Ždírec a na Prahu. Jenže jsme tam nedojeli, na horním Svratouchu se strašně střílelo. Museli jsme to zabalit a jet domů," vyprávěl pamětník osvobozování. Své zážitky z války Jiří Kudrna sepsal a zájemci si je mohou přečíst v heráleckém zpravodaji.

Zdroj: https://zdarsky.denik.cz/zpravy_region/domy-horely-a-lide-umirali-na-konci-valky-take-ve-svratce-a-okoli-20150508.html

https://www.sps-chrudim.cz/2-valka-1945

https://cs.wikipedia.org/wiki/Svratouch