Bohnice

Text dotazu

Dobrý den,
dá se vysvětlovat název pražské čtvrti Bohnice jako Bůh a nic?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

o původu názvu existují dvě teorie:

1/ byl pravděpodobně odvozen od jména vyšehradského kanovníka, držitele hospodářských výnosů z obce, který byl zván Johan Boemus (Čech).Obec samotná se pak původně jmenovala Bohemice.

2/ Dle Ottova slovníku: Jméno Bohnice povstalo od starobylé tvrze Bojničky, na jejímž místě stojí stará sýpka.

S pozdravem,

Knihovna FF UK

Použité zdroje

Pražský uličník : encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství. Díl 1: A-N. 1. vyd. Praha : Libri, 1997. ISBN 80-85983-24-9 (díl 1 : váz.).