Bohemika

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co všechno konkrétně může být bohemikum? (m.j. Je bohemikum německy tištěná kniha od českého autora vydaná v Německu a pojednávající o Čechách?)

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

výkladový slovník české terminologie z oblasti informační vědy a knihovnictví vysvětluje termín bohemikum takto: Dokument vydaný na území dnešní České republiky (územní bohemikum), napsaný autory původem z Česka (autorské bohemikum), napsaný v českém jazyce (jazykové bohemikum) nebo pojednávající o České republice/Čechách (obsahové bohemikum). Může jít o cizojazyčný spis pojednávající o něčem českém.

Bohemika se začínají objevovat v raném období českého jazyka bezprostředně po údobí tzv. pračeském. Toto období staré češtiny trvá až do vzniku prvních českých literárních textů na sklonku 13. století. Jako bohemika označujeme desítky dochovaných osobních či místních jmen, vzácněji apelativa (obecná jména jako např. kůň, radost apod.)

K nejranějším bohemikům vůbec patří záznamy osobních jmen v opisech českých mincí z 11. století a v latinských listinách. Nejvýznamnějším literárním zdrojem bohemik je Kosmova Chronica Boemorum z počátku 12. století (Kazí, Tetka, L´ubuša, Přemysl, Gostivit, Borivoj…, Labe, Ríp, Bielina, Vyšegrad, Lučane, Stadici, L´utoměřici…).

Rozdílným termínem je bohemismus = jazykový prvek (hláska, slovo, tvar, vazba) v cizím jazyce, vzniklý vlivem češtiny: např.  bohemismy v církevně slovanském jazyce.

Bohemisovati = počešťovati

Bohemista = filolog, obírající se českým jazykem, českou literaturou a českou kulturou vůbec

Použité zdroje:

RESSLER, Miroslav, ed. Informační věda a knihovnictví: výkladový slovník české terminologie z oblasti informační vědy a knihovnictví: výběr z hesel v databázi TDKIV. Vyd. 1. Praha: Vysoká škola chemicko-technologická, 2006. 161 s. ISBN 80-7080-599-4.

TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého. 4. vyd., ve Slovan. nakl. 1. přeprac. a dopln. vyd. Praha: Slovanské nakladatelství, 1952. 15, 1801, [1] s.

NEKULA, Marek, ed. et al. Encyklopedický slovník češtiny. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2002. 604 s. ISBN 80-7106-484-X.