Boharyně/Bohoryně

Text dotazu

Zajímám se kdo byl majitelem panství/dvora v obci Boharyně/Bohoryně/ kolem
r.1651 - Krátonohy,soudní okres Nechanice

Odpověď

Od roku 1650 je pánem Boharyně rytíř Jan Alsterle, sekretář místodržitelství
pražského, praotec rodu Alsterlů z Astfeldu a později z Vydří, a manželka
jeho Veronika, rozená Osterštoková z Astfeldu, paní na Kratonozích. Jan
Alsterle byl přísný katolík, a proto r. 1652 pozval na své panství jesuity a
nechal zde vystavět katolický kostel. Zemřel r. 1665, jeho synové František
Mikuláš, Jan Krištof a Maxmilián František zřejmě statek prodali, neboť
ještě téhož roku se udává jeho pánem František Václav z Brűslů.

In: 108120 Děje a paměti obce Boharyně (Bohárny) v Nechanicku) a k ní
přifařených obcí Homile, Zvíkova, Budína a Puchlovic / na základě různých
pramenů sestavil Bohumil Jahelka. Hradec Králové : t. KD ROH, b.r. -- 185
s., 5 příl.volně vlož. -- Přetisk rukopisu z r.1896.