bležkař

Text dotazu

Dobrý den,
co je to prosím bležkař ? povolání, 14 letý chlapec, sčít. operáty 1880 Luková, Přerov
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Hezký den,

děkujeme za dotaz. O "bležkaři" ani o "bleškaři" nelze nic dohledat. Bohužel jste nenapsal, v jakém kontextu jste na slovo narazil. Přesto jsem ale dospěla k určitému výsledku, ačkoliv je to spíše hypotéza.


V materiálech jsem objevila slovo "blechař", které skutečně označuje řemeslné povolání. Slovník nářečí českého jazyka (elektronicky zde: https://sncj.ujc.cas.cz/entry/3902,3932 ), v němž se toto heslo vyskytuje, uvádí, že jde o označení běliče prádla či pláten. Podle výskytu uvedeného v SNČJ (Janovice a Střítež na Frýdeckomístecku) lze usuzovat, že jde o součást nářečí slezskomoravské nářeční skupiny. Výraz ovšem může být regionálně ještě více specifický (tj. mohl se používat pouze v malé oblasti - obě obce jsou od sebe vzdáleny cca 15 km), soudila bych ovšem, že šlo spíše o obecný, šířeji na severní Moravě užívaný výraz (v Čechách se nejspíš užíval výraz bělič). Vyskytuje se i ve slovníku Východolašských nářečí (sv. 4, Adolf Kellner, Brno 1949), kde je vedle blejchaře uveden i výraz "blejch", místo k bílení plátna, a dokonce i sloveso "blejchovati".

Obě podoby (blejchař i blechař) ovšem, zdá se, poměrně rychle zanikly, neboť v novější prameny a slovníky již toto označení neuvádějí (souvisí to zřejmě také s historickými okolnostmi - vymizení povolání běliče).

Zajímavá je také etymologie tohoto slova: původní podoba, "blejchař", neměla nic společného s blechami, ale pochází zřejmě z německého "der Bleicher" - bělič (srov. Bleich, bělidlo). Není bez zajímavosti, že i český výraz - bělič - má zřejmě svůj původ v němčině.  Stažením této původní podoby (blejchař > blechař) došlo patrně ke zkřížení etymologie a mylné významové podobnosti s výrazem "blecha". Slovo blechař je navíc homonymní, v jiném významu označuje "člověka, který má mnoho blech" (SNČJ), Jungmann ve svém slovníku dokonce navíc uvádí i význam "ten, kdo má rád blechy".

Použité zdroje

https://sncj.ujc.cas.cz/entry/3902,3932

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Knihovna Filozofické fakulty UK

Datum zadání dotazu

09.01.2019 08:50

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu