bležkař

Text dotazu

Dobrý den,
co je to prosím bležkař ? povolání, 14 letý chlapec, sčít. operáty 1880 Luková, Přerov
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Hezký den,

děkujeme za dotaz. O "bležkaři" ani o "bleškaři" nelze nic dohledat. Bohužel jste nenapsal, v jakém kontextu jste na slovo narazil. Přesto jsem ale dospěla k určitému výsledku, ačkoliv je to spíše hypotéza.

V materiálech jsem objevila slovo "blechař", které skutečně označuje řemeslné povolání. Slovník nářečí českého jazyka (elektronicky zde: https://sncj.ujc.cas.cz/entry/3902,3932 ), v němž se toto heslo vyskytuje, uvádí, že jde o označení běliče prádla či pláten. Podle výskytu uvedeného v SNČJ (Janovice a Střítež na Frýdeckomístecku) lze usuzovat, že jde o součást nářečí slezskomoravské nářeční skupiny. Výraz ovšem může být regionálně ještě více specifický (tj. mohl se používat pouze v malé oblasti - obě obce jsou od sebe vzdáleny cca 15 km), soudila bych ovšem, že šlo spíše o obecný, šířeji na severní Moravě užívaný výraz (v Čechách se nejspíš užíval výraz bělič). Vyskytuje se i ve slovníku Východolašských nářečí (sv. 4, Adolf Kellner, Brno 1949), kde je vedle blejchaře uveden i výraz "blejch", místo k bílení plátna, a dokonce i sloveso "blejchovati".

Obě podoby (blejchař i blechař) ovšem, zdá se, poměrně rychle zanikly, neboť v novější prameny a slovníky již toto označení neuvádějí (souvisí to zřejmě také s historickými okolnostmi - vymizení povolání běliče).

Zajímavá je také etymologie tohoto slova: původní podoba, "blejchař", neměla nic společného s blechami, ale pochází zřejmě z německého "der Bleicher" - bělič (srov. Bleich, bělidlo). Není bez zajímavosti, že i český výraz - bělič - má zřejmě svůj původ v němčině.  Stažením této původní podoby (blejchař > blechař) došlo patrně ke zkřížení etymologie a mylné významové podobnosti s výrazem "blecha". Slovo blechař je navíc homonymní, v jiném významu označuje "člověka, který má mnoho blech" (SNČJ), Jungmann ve svém slovníku dokonce navíc uvádí i význam "ten, kdo má rád blechy".

Použité zdroje

https://sncj.ujc.cas.cz/entry/3902,3932