blankvers

Text dotazu

Setkala jsem se z výrazem blankverš. Prosím vás pěkně o vysvětlení. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobry den, blankvers (nikoli blankverš!) (z franc. blanc vers = bily, cisty vers) - petistopy deseti nebo jedenactislabicny nerymovany vers jambickeho spadu. Basne jim psane jsou vetsinou nestroficke. Svou podstatou se blizi hovorovemu projevu, proto se rozsiril zejmena v dramaticke a epicke poezii. Nejvetsiho uplatneni dosahl v Anglii, blankversem psal Shakespeare, Milton, v nove dobe Eliot. Z anglicke poezie pronikl do evropskych literatur, v neposledni rade take do ceske.
Cesky blankvers je ponekud odlisny od anglickeho, coz je dano strukturou ceskeho jazyka, jenz ma omezene mnozstvi prizvucnych jednoslabicnych slov, z techto duvodu zacina mnohdy cesky blankvers daktylskou stopou. Nejvetsiho uplatneni dosahl u lumirovcu v jejich epickych latkach. Hojne jej pouzival zejmena J. Zeyer, zacatek Zpevu lasky z provence (Z letopisu lasky):
O verne lasce zpivat se mi chce,
jez jako zlaty pramen vytryskla,
Zdroj:
PAVERA, Libor, VSETICKA, Frantisek. Lexikon literarnich pojmu. Olomouc:
Nakladatelstvi Olomouc, 2002.
Tento zdroj uvadi i vetsi mnozstvi literatury (sekundarni bibliografie) od prednich jazykovedcu, kteri se timto versem zabyvaji.

blankvers (franc. blanc vers = bily, tj. nerymovany vers) - nerymovany desetislabicny vers jambickeho spadu s zenskou jedenactislabicnou variantou.
Geneticky je b. spjat s literaturami romanskymi; ...
Tzv. silne zakonceni prizvucnou monosylabou, ktera je temer konstantou v b.
anglickem, je v ceskem b. relativne ridke:

Ted otevrela usta, velky ston
z nich vydral se jak vetru zalkani ...

(J.Zeyer)
... v ceske poezii je casto vyuzivan b. zensky, dovolujici umistit na konci verse slova sudoslabicna. ...
Zit nebo nezit - to je, oc tu bezi:
zda je to ducha dustojnejsi snaset
strely a sipy rozkacene sudby,
ci proto mori bed se chopit zbrane
a skoncovat je vzpourou ...
(Saudkuv preklad Shakespeara)
Zdroj: Slovnik literarni teorie. Praha: Ceskoslovensky spisovatel, 1984.

Pokud byste potrebovala jeste podrobnejsi vysvetleni, obratte se na odborniky do Jazykove poradny Ustavu pro jazyk cesky AV CR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna.