Blaník

Text dotazu

Dobrý den, sháním publikace o hoře Blaník a především takové, kde je zmiňována legenda o blanických rytířích. Děkuji,

Odpověď

Dobrý den, publikací, které se věnují hoře Blaník a pověsti s ní spojené, bylo v posledních letech vydáno několik. Pověst uvádějí například knihy:
* BÍLEK, Radko. Tajemní blaničtí rytíři : pověsti, příběhy, proroctví, povídání. Praha : Maroli, 2001. ISBN 80-86453-01-4.
* TOUFAR, Pave. Česká Sibiř : legendy, báje, příběhy, záhady, magie a otazníky : Votice, Jankov, Miličín, Blaník a okolí. 2.upr. vyd. Benešov : Start, 2004. ISBN 80-86231-31-3.
* JEŽEK, Bohumil. Vyprávělo se : [pověsti a příběhy mezi Blaníkem a Neštětickou horou]. 1. vyd. [Maršovice : B. Ježek], 2007. ISBN 978-80-254-1788-1.

Ze starší literatury pojednává o hoře Blaník kniha:
* VLASÁK, Antonín Norbert. Blaník a Louňovice pod Blaníkem. V Praze : nákl. vlast., 1914. (obsahuje i pověsti o Blaníku).

O vývoji pověsti se můžete dočíst v:
* MAUR, Eduard. Paměť hor : Šumava, Říp, Blaník, Hostýn, Radhošť. 1.vyd. Praha : Havran, 2006. ISBN 80-86515-60-5.
* BAUER, Jan. Krajinou domova s holí poutnickou. II, Z Blaníku přes Zlatou Prahu na Říp. 1.vyd. Brno : MOBA, c2007.ISBN 978-80-243-2894-2.

Další publikace je možné dohledat v Online katalogu Národní knihovny:
http://sigma.nkp.cz/cze/nkc a  České národní bibliografii:
http://sigma.nkp.cz/cze/cnb.