Bitva u Lobkovic

Text dotazu

Dobrý den, dozvěděl jsem se o bitvě u Lobkovic , kde se měli utkat Banner a Hoffkirk . Datum bitvy byl prý 2.6.1639 a vyhrál v ní generál Banner .
Je možno zjistit více informací , např kde přesně byla atd. ? Děkuji moc .

Odpověď

Dobrý den,

více informací najdete například v publikaci PAVLÍK, Miroslav. Tudy šla historie, aneb, Zastav se člověče a zavzpomínej!. Neratovice: Město Neratovice, 2003. 202 s. ISBN 80-239-5655-8. V závěrečné práci se píše: „Další navrhovaná akce je spojena s bitvou, která se odehrála u Lobkovic za třicetileté války mezi vojskem švédského generála Bannéra Jana Gustavsona a císařským vojskem vedeným saským generálem Hofkirchem. Celá tato válečná epizoda je spojena s útokem na Prahu, která se ovšem odmítala vzdát a tak se švédský generál rozhodl táhnout k Brandýsu. Právě u Brandýsa hájil přechod přes řeku Hofkirch a tak se Bannér rozhodl řeku přebrodit u Kostelce nad Labem. Když se Hofkirch se o této zprávě dozvěděl, okamžitě zamířil ke Kostelci nad Labem, ale přechodu již nezamezil a couvl k Lobkovicím a právě Lobkovice se staly dějištěm bitvy, ve které bylo vojsko císaře poraženo a Hofkirch se zde zranil a padl do zajetí. Bitva se odehrála 29. května 1639 a způsobila, že vyhořel Lobkovický zámek a obec byla téměř vylidněna. Po této bitvě byl drancován celý kraj, mnoho vesnic a měst vypáleno a v místech u Lobkovic zemřelo mnoho bojovníků a také tam byli pohřbeni. Zdroj: https://vskp.vse.cz/eid/46051

Bitva se konala 29. května 1639, viz https://books.google.cz/books?id=1vQwBQAAQBAJ&lpg=PA236&ots=hNJIO_GMsc&dq=t%C5%99icetilet%C3%A1%20v%C3%A1lka%20%2B%20lobkovice%20%2B%20ban%C3%A9r&hl=cs&pg=PA236#v=onepage&q=t%C5%99icetilet%C3%A1%20v%C3%A1lka%20+%20lobkovice%20+%20ban%C3%A9r&f=false Další informace se můžete přečíst v závěrečné práci ŠVÉDOVÉ V ČECHÁCH ZA TŘICETILETÉ VÁLKY: BANEROVO TAŽENÍ DO ČECH V ROCE 1639, z níž opět citujeme: „Během srážky, k níž došlo 29. května nedaleko Lobkovic, byly císařské jednotky zahnány na úprk a oba velitelé, Montecuccoli i Vavřinec z Hofkirchenu, postřelený do ramene, padli do zajetí.“ Zdroj: https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/51145/BPTX_2010_1__0_85524_0_97417.pdf?sequence=1&isAllowed=y