Biomedicínské technologie

Text dotazu

Dobrý den,
píši diplomovou práci zabývající se biomedicínskými technologiemi a potřeboval bych poradit, kde najít nějaké knihy, články, skripta, zabývající se tématikou preimplantační diagnostiky a embryonálního výzkumu.

Odpověď

Dobrý den,
literaturu k Vaší diplomové práci můžete vyhledat v následujících informačních zdrojích:
* katalogy dostupné na stránce Národní knihovny ČR - http://aleph.nkp.cz/F - zde bychom Vád doporučovali především online katalog NK ČR (NKC) - katalog obsahuje záznamy dokumentů ve fondu Národní knihovny v úplnosti od roku 1995, postupně jsou doplňovány i starší data, např. česká produkce je téměř úplná za celé 20. století. Dalším užitečným zdrojem by mohl být Souborný katalog ČR (SKC), který obsahuje záznamy o dokumentech ve fondu dalších českých knihoven. Báze Souborný katalog/seriály (SKC/P) Vám pomůže najít požadované periodikum v českých knihovnách. Pokud máte zájem pouze o české knihy (český autor, překlad, apod.), můžete využít bázi Česká nárondí bibliografie (ČNB). Pro nalezení článků slouží báze ANL (Články v českých časopisech, novinách a sbornících), báze má selektivní charakter především obecných periodik (deníky, všeobecně zaměřené časopisy, apod).
* Jednotná informasční brána - www.jib.cz - JIB umožňuje vyhledávat v různých zdrojích z jednoho místa, tj. z jednoho rozhraní můžete vyhledávat katalogy různých knihoven, vysokých škol či souborné katalogy.
Výše uvedené zdroje jsou spíše obecného charakteru, tj. většinou nejsou nijak oborově profilované, případně slouží k ověření dostupnosti publikace na území ČR. Vzhledem k povaze Vašeho dotazu Vám však doporučujeme využívat především oborově zaměřené zdroje. Mezi ty patří následující zdroje:
* Bibliographia medica Čechoslovaca (BMČ) - národní registrující zdroj budovaný Národní lékařskou knihovnou, který zachycuje veškeré oborové publikace vydané na našem území od roku 1947 (více infomrací o BMČ na adrese http://www.nlk.cz/informace-o-nlk/odborne-cinnosti/bmc). BMČ je v současné době dostupná v rámci portálu Medvik, který naleznete na adrese http://www.medvik.cz/bmc/.
* Medline - jeden z celosvětově nejvýznamnějších informačních zdrojů pro oblast lékařství. Bibliografickou bázi buduje Národní lékařská knihovna Spojených států amerických (http://www.nlm.nih.gov/). Medline je volně přístupný na adrese http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/ , vyhledávání poté na http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/advanced .

Ukázkou Vám uvádíme příklady některých vyhledaných dokumentů:
Knihy z báze SKC:
* ZIMMER, Etan Z., ed. a BLAZER, Shraga, ed. The embryo: scientific discovery and medical ethics. Basel: Karger, c2005. xvi, 408 s. ISBN 3-8055-7802-4.
Předmětová hesla: Embryo * embryo - výzkum * člověk - počátek života * klonování organismů * fétus - výzkum * genová terapie * náboženství a lékařství
* Adamová, Kateřina. Preimplantační genetická diagnostika metodou fluorescenční in situ hybridizace: dizertační práce. Olomouc. Univerzita Palackého, Lékařská fakulta, Ústav lékařské genetiky a fetální medicíny. 85 l.
Předmětová hesla: genetika * embryologie člověka * mimotělní oplodnění * diagnostika * oplodňování

Záznamy z portálu Medvik:
* DOLISTA, Josef. K diskuzi o výzkumu na lidských embryonálních kmenových buňkách. Scripta bioethica. 2005, Roč. 5, č. 1-2, s. 9-10. ISSN: 1213-2977.
* ZUDOVÁ, D. Preimplantační genetická diagnostika - princip a využití u párů s androgenním faktorem sterility. European andrology. Prague : Androgeos, 2007-. ISSN: 1802-4793; 1802-4807 (elektronická verze). 2006, s. 65. ISSN: 1802-4793; 1802-4807 (elektronická verze).
* RUTAROVÁ, Jana. Preimplantační genetická diagnostika: přínosy, rizika. Časopis lékařů českých. 2008, roč. 147, č. 11, s. 589-590. ISSN: 0008-7335.

Další dokumenty můžete vyhledat ve výše uvedených zdrojích, my jsme využili zcela jednoduché výrazy "embryonální výzkum" a "preimplantační diagnostika". Vy jistě využijete i další klíčová slova, která budou odborného charakteru a přesněji vystihnout předmět Vaší diplomové práce. Právě vzhledem k zaměření tématu Vám spíše doporučujeme konzultovat problematiku s pracovníky Národní lékařské knihovny, která je taktéž zapojena do služby Ptejte se knihovny (http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/narodni-lekarska-knihovna/), případně s knihovnou na vaší fakultě.