Biologické invaze

Text dotazu

Dobrý den. Můžete mi prosím poradit jakou literaturu použít ke zpracování referátu k tématu - biologické invaze?

Odpověď

Dobrý den,

k tématu "biologická invaze" můžete použít následující publikace, jejichž záznam spolu s informacemi, ve které knihovně se nachází, dohledáte v online Souborném katalogu ČR (dostupný na adrese http://aleph.nkp.cz/F). Níže Vám uvádíme pouze výběr dokumentů, další můžete dohledat zadáním klíčových slov typu biologická invaze, invaze, rostliny, zvířata, organismy a jejich kombinací. Při jejich zadání můžete také využít znak * pro pravostranné rozšíření slova, tzn. biologick* bude vyhledáno biologická, biologické, biologickému, biologického, apod.

* KŘIVÁNEK, Martin. Acta Pruhoniciana = Biological invasions and different approaches of their prediction (risk assessment schemes for evaluation potentially invasive alien vascular plants) = Biologické invaze a možnosti jejich předpovědi: (predikční modely pro stanovení invazního potenciálu vyšších rostlin). 84 (2006), Biologické invaze a možnosti jejich předpovědi: (predikční modely pro stanovení invazního potenciálu vyšších rostlin). Průhonice: Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, 2006. 73 s., [8] s. barev. obr. příl. ISBN 80-85116-46-4.

* PYŠEK, Petr, ed. a TICHÝ, Lubomír, ed. Rostlinné invaze. Vyd. 1. Brno: Rezekvítek, 2001. 40 s. ISBN 80-902954-4-4.

* KOSTEČKOVÁ, Veronika. Některé invazní druhy v České republice [rukopis]. Praha, 1993. 29 s.
Pozn.: bakalářská práce

* HYKYŠOVÁ, Soňa. Poznej vetřelce: pátrání po invazních druzích dřevin (nejen) v Mostě. 1. vyd. Most: Výzkumný ústav pro hnědé uhlí, 2009. 80 s.ISBN 978-80-254-3708-7.

* PYŠEK, Petr, ed. a PRACH, Karel, ed. Invazní rostliny v české flóře = Alien plants in the Czech flora: pracovní konference ČBS, 25. listopadu 1995, Praha. Praha: Česká botanická společnost, [1997]. 138 s. Zprávy České botanické společnosti. Materiály; 14, roč. 32, 1997. ISBN 80-254-0851-5.
Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200709/contents/nkc20071750634_1.pdf

* Nepůvodní dřeviny a invazní rostliny v lesích České republiky: sborník přednášek z celostátního semináře, Žlutice 24. září 2003. Praha: Česká lesnická společnost, 2003. 104, [6] s.

* PYŠEK, Petr, ed., CHYTRÝ, Milan, ed. a MORAVCOVÁ, L., ed. Rostlinné invaze v České republice: situace, výzkum a management = Plant invasions in the Czech Republic: state of the art, research and management: konference ČBS, 30.11.-1.12.2007, Praha. Praha: Česká botanická společnost, 2008. 222 s. Zprávy České botanické společnosti. Materiály; 23 = Bulletin of the Czech Botanical Society. Series; 23, roč. 43, 2008. ISBN 978-80-86632-18-6.
Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200903/contents/nkc20091853798_1.pdf

* PYŠEK, Petr, ed. a TICHÝ, Lubomír, ed. Rostlinné invaze. Vyd. 1. Brno: Rezekvítek, 2001. 40 s. ISBN 80-902954-4-4.

Dále je ve fondu knihoven větší množství cizojazyčné literatury, která se na problém biologické invaze dívá více všeobecně (alespoň soudě dle záznamů):

* ELTON, Charles S. The ecology of invasions by animals and plants. Chicago, Ill.: University of Chicago Press, 2000. xiv, 181 s., [33] s. obr. příl. ISBN 0-226-20638-6.

* PIMENTEL, David, ed. Biological invasions: economic and environmental costs of alien plant, animal, and microbe species. Boca Raton, Fla.: CRC Press, ©2002. 362 s.ISBN 0-8493-0836-4.

* WILLIAMSON, M. H. Biological invasions. London: Chapman & Hall, 1996. xii, 244 s. Population and community biology series; 15. ISBN 0-412-59190-1.

* DAVIS, Mark A. Invasion biology. Oxford: Oxford University Press, 2009. xiv, 243 s. Oxford biology. ISBN 978-0-19-921875-2.
Pozn.: vybrané části knihy dostupné na Google Books: http://books.google.cz/books?id=41jS4xjy3P8C&printsec=frontcover&hl=cs#v=onepage&q&f=false

* SHIGESADA, Nanako a KAWASAKI, Kohkichi. Biological invasions: theory and practice. Oxford: Oxford University Press, ©1997. xiii, 205 s. Oxford series in ecology and evolution. ISBN 0-19-854851-6.
Pozn.: vybrané části knihy dostupné na Google Books:http://books.google.cz/books?id=Ri-hle_zdpsC&hl=cs&source=gbs_ViewAPI&redir_esc=y

* WEBER, Ewald, 1960- a JOSHI, Jasmin. Biologische Invasionen: Mechanismen, Auswirkungen, Chancen und Risiken. Zurich: Naturforschende Gesellschaft in Zürich, 2009. 76 s. Neujahrsblatt der Naturforschenden Gesellschaft in Zürich. 212. Stück.

* PERRINGS, Charles, ed., WILLIAMSON, M. H., ed. a DALMAZZONE, Silvana, ed. The economics of biological invasions. Cheltenham: Edward Elgar, ©2000. xiv, 249 s.ISBN 1-84064-378-1.
Pozn.: vybrané části knihy dostupné na Google Books: http://books.google.cz/books?id=afaQmFLomWEC&hl=cs&source=gbs_ViewAPI&redir_esc=y

* Biological invasions. 1. vyd. Boca Raton: CRC press, 2002. 369 s. ISBN 0-8493-0836-4.

Dále Vám doporučujeme článkové zdroje ANL (http://aleph.nkp.cz/, záznamy článků) a ANL+ (dostupné ve dvou rozhraních: anlplus.jib.cz a www.jib.cz, ANL+ je báze pro články od r. 2011 - plné texty, více informací o ní na adrese http://info.jib.cz/news/anl/). Příkladem uvádíme články, další můžete dohledat dle výše uvedených klíčových slov:

* PYŠEK, Petr. Biologické invaze. [Část] 1, Historické a geografické souvislosti. Živa, 1996, 44 = 82(1), s. 4-7. ISSN 0044-4812.

* PYŠEK, Petr. Biologické invaze. [Část] 2, Druhy a společenstva. Živa, 1996, 44 = 82(3), s. 102-105. ISSN 0044-4812.

* PLESNÍK, J. Biodiverzita: invazní nepůvodní druhy versus Evropa. Zpravodaj Ministerstva životního prostředí, 2007, 17(9), s. 27-29. ISSN 0862-9005.

* MARKOVÁ, Z. a HEJDA, M. Invaze nepůvodních druhů rostlin jako environmentální problém. Živa, 2011, 59(1), s. 10-14. ISSN 0044-4812.

* PLESNÍK, J. Skutečná hrozba nebo přehnané obavy? Invazní nepůvodní organismy. EKOfutura, 2012, 1(1), s. 5-8.

Zajímavé zdroje byste mohl najít také volně na internetu, např.:

* PowerPoint prezentace - www.guh.cz/edu/bi/ppt/biologicke_invaze.ppt

* http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/veda-a-technika/54851-biologicka-invaze-budi-v-evrope-obavy/

* http://www.tyden.cz/rubriky/veda/priroda/biologicke-invaze-predstavuji-temnou-stranku-prosperity_171706.html

* http://atraktivnibiologie.upol.cz/docs/pdf/Biologicke%20invaze.pdf