Biografie historika Emanuela Lemingera

Text dotazu

Dobrý den,
prosím o zaslání životopisu a případně dalších doplňujících informací o
historikovi Emanuelu Lemingerovi.

Odpověď

Dobrý den,
biografické heslo o Emanuelu Lemingerovi obsahuje například "Biografický slovník českých, moravských a slezských archeologů". Píše se zde:

"Leminger, Emanuel, prof. (* 25.12.1846 Nedvězí, + 3.12.1931 Kutná Hora) - učitel, historik, archeolog a numismatik Po studiu matematiky a fyziky na FF UK v Praze působil až do roku 1902 jako profesor matematiky a fyziky na reálce v Kutné Hoře. V letech 1882 - 1928 byl kustodem sbírek tamního Archeologického sboru Vocel (na jehož vzniku roku 1877 se podílel) a upravil muzejní expozici v Kamenném domě ( od roku 1904). byl členem KČSN (Královská česká společnost nauk) a Archeologické komise ČAVU (České akademie pro vědu, umění a slovesnost). Podával zprávy o archeologických nálezech v okolí, prováděl i výzkum (hradiště nad Cimburkem od 1884). Zabýval se též numismatikou, památkami města, hornictvím a mincovnictvím.
Publ. a/ Královská mincovna v Kutné Hoře (Praha 1912, dodatky 1924); Umělecké řemeslo v Kutné Hoře (Praha 1926).
b/ Hradiště nad mlýnem Cimburkem u Kutné Hory (PA (= Památky archeologické)13, 1886, 241 - 254); Žárový hrob v Třebešicích (PA 16, 1895,
683 - 685); Praehistorické hroby s kostrami na Kutnohorsku (PA 23, 1908, 75
- 80); Činnost Jana Erazima Vocela v letech 1824 - 1842 (ČNM (Časopis Národního muzea) 95, 1921, 1 - 16, 81 - 98); Kutnohorsko za doby praehistorické (KPDV (Kutnohorské příspěvky k dějinám vzdělanosti české) 8, 1935, 16 - 21).
Poz(Pozůstalost): České muzeum stříbra, Kutná Hora; SOkA Kutná Hora
Lit: J: ČSPS (Časopis Společnosti přátel starožitností), 35, 1927; N: ČČH (Český časopis historický)37, 1931; ČSPS 40, 1932; JJ: NL ( Numismatické
listy) 26, 1971; MVP (Muzejní a vlastivědná práce) 19, 1981; d/ EČN (Petráň, Z.- Radoměrský, P.: Encyklopedie české numismatiky. praha 1996.) 177, IEN (Petráň, Z.- Radoměrský, P.:Ilustrovaná encyklopedie české, moravské a slezské numizmatiky. Praha 2001.) 127."
Zdroj: SKLENÁŘ, Karel. Biografický slovník českých, moravských a slezských archeologů a jejich spolupracovníků z příbuzných oborů. 1. vyd. Praha :
Libri, 2005. str. 342.

Biografické heslo o kutnohorském archeologovi a historikovi nabízí také
* Ottův slovní naučný, díl 15., 1900, str. 837.
* Masarykův slovník naučný, díl 4., 1929, str. 388.