biografické údaje III.

Text dotazu

Dobrý den,potřebuji prosím zjistit den,měsíc a rok narození a úmrtí těchto osob: Gertruda Sekaninová-Čakrtová - právnička, politička, disidentka, Gusta Fučíková - žena komunisty Julia Fučíka, Ladislav (Laco) Holdoš - slovenský vysoký komunistický funkcionář (myslím že byl povereník ale nejsem si jistý)a oběť politických procesů 50.let); Jarmila Taussigová-Potůčková, Helena Koželuhová.

Odpověď

Dobrý den,
* Gertruda Sekaninová - Čakrtová, rozená Stiasna, se narodila 21.5.1908 v Budapešti. Zemřela 29.12.1986 v Praze.
(TOMEŠ, Josef. Český biografický slovník XX. století. 3.díl. Q-Ž. Praha ; Litomyšl : Paseka : P. Meissner, 1999)

* Gusta Fučíková, manželka Julia Fučíka, se narodila 28.8.1903 v Ostředku.
Zemřela 25.3.1987 v Praze.
(TOMEŠ, Josef. Český biografický slovník XX. století. 1.díl. A-J. Praha ; Litomyšl : Paseka : P. Meissner, 1999)

* Ladislav Holdoš se narodil 14.5.1911 ve městě Ružomberok. Zemřel 9.9.1988 v Bratislavě.
( HOLDOŠ, Ladislav. Svědek Husákova procesu vypovídá : rozhovory Karla Bartoška s Ladislavem Holdošem o zážitcích z věznic a táborů pěti zemí, o komunistech bez moci a u moci, o Slovensku a o jiném... 1. vyd. Naše vojsko, 1991. ISBN 80-206-0212-7;
  Universum : všeobecná encyklopedie.  2. díl. G-L. 1. vyd. V Praze : Odeon, 2002. 80-207-1115-5 )

* Přesné datum narození Jarmily Taussigové - Potůčkové se nám v dostupných zdrojích nepodařilo dohledat. Všude je uveden pouze rok narození, tedy 1914.
Je možné, že přesné datum uvádí ve své autobiografické knize:  JANOVSKÁ, Jarmila. Die Taussigs : jüdische Familien- und Leidensgeschichte in Böhmen und Mähren 1909-1989. 1. Aufl. Konstanz : Hartung-Gorre, 2000. (Bohužel, v Národní knihovně ČR je tato kniha dostupná pouze v Národním konzervačním fondu v Hostivaři), taktéž nově natočený dokumentární film o Jarmile Taussigové - Potůčkové s názvem Strážkyně ideálů by mohl přinášet podrobnější informace.

* Helena Koželuhová, dcera Heleny Čapkové a neteř Karla Čapka, právnička a novinářka, politicky činná v letech 1945-46 (poslankyně Ústavodárného NS), se narodila 7.5.1907 v Brně a zemřela 6.5.1967 v Bostonu (USA).
(TOMEŠ, Josef. Český biografický slovník XX. století. 2.díl. K-P. Praha ; Litomyšl : Paseka : P. Meissner, 1999).