Bíle x hnědé vejce

Text dotazu

Dobrý den, prosím o informaci, na čem je závislé, jakou barvu má vejce, resp. skořápka (bílá či hnědá). Závisí to na druhu slepice nebo na krmivu?

Odpověď

Dobry den,

odbornou informaci k Vami sledovane problematice byste mohl ziskat napr. na:

Ceske zemedelske univerzite http://www.af.czu.cz/cz/,
http://www.sic.czu.cz/?r=1573
Jihoceska univerzita - Zemedelska fakulta - Fakultni vedecka knihovna knihovna@zf.jcu.cz Ustav zemedelskych a potravinarskych informaci - Zemedelska a potravinarska knihovna knihovna@uzpi.cz, info@uzpi.cz

Informace je mozno ziskat i z ruznych clanku na toto tema, jako napr. Barva vajecne skorapky / Jaroslav Holoubek, Miroslav Samek. Nas chov, roc. 56, c. 6 (1996), s. 34.

Nize uvedeny uryvek je z clanku Andrei Chadimove, 17.5.2005, ktery byl uverejnen na internetu.

"Bílé nebo hnědé?
Barva vejce je pouze odrazem plemena slepice a nejsou žádné rozdíly v kvalitě nutričních hodnotách bílého a hnědého vejce. Jediný rozdíl je v tom, že bílá vejce kladou slepice s bílým opeřením a slepice s červeným opeřením snáší vejce hnědá. Přesto existují určité národní preference mezi bílými a hnědými vejci. Většina Američanů, například, upřednostňuje bílou barvu, zatímco Angličané mají radši hnědou. ... ".

Posoudit pravdivost techto zdroju ale nejsme schopni.