Bydlo na bidle

Text dotazu

Prosím o úpravu textu a jeho správnost:
Vrabci přiletěli na bidlo a na bidle si postavili bydlo. Zafoukal vítr a obě bidla/ bydla spadla.
Jde o správnost i/y ve větě Bydla/bidla spadla. Velmi děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

Slova „bydlo“ a „bidlo“ jsou souzvučná, jinak jsou to ovšem slova úplně jiného významu.

Není možné napsat, „obě bydla spadla“ ani „obě bidla spadla“. Pokud byste tak učinila, bylo by to gramaticky špatně. Pod jedno slovo, ani pod bidlo, ani pod bydlo, není možné zahrnout dvě odlišné věci. Pokud byste trvala na vyjádření jedním slovem, musela byste použít formulaci zvolenou ve vašem dotazu, tedy bidla/bydla spadla, nebo třeba b?dla spadla.

Pro vyjádření smyslu věty gramaticky správně musíte situaci opsat.

Tedy použít například: „Spadlo bidlo i bydlo.“

Pro zajímavost posílám další, stejně „neřešitelný“ případ.

„Vír se zmocnil výra a po obou výrech/vírech nezbylo nic.“

Děkujeme za dotaz