bibliografie překladů

Text dotazu

Dobrý den, jak se dá zjistit, zda byla kniha v orgininále v češtině přeložena do jiného jazyka? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, zjistit, zda byla kniha z češtiny přeložena do jiného jazyka lze, ale zřejmě ne se stoprocentní spolehlivostí. Údaje o tom shromažďují různé databáze a katalogy, které mají různou metodiku práce a nakonec všechno závisí na tom, zda vydavatelé tituly ohlašují, zda instituce údaj dostane apod.

Česká národní bibliografie (http://sigma.nkp.cz/F/ - báze ČNB):
- vytváří ji Národní knihovna ČR, která se snaží systematicky získávat cizojazyčné knihy týkající se Čech, tedy i překlady českých knih. Při hledání (vhodné je rozšířené vyhledávání) stačí zadat autora a český název knihy; zobrazí se česká vydání i překlady - např. autor: Kundera, Název: Žert.

Index translationum:
http://databases.unesco.org/xtrans/xtra-form.shtml 
Obsahuje údaje o překladech mezi různými jazyky, hledáte podobným způsobem.
Na dotaz na Kunderův Žert bylo výsledků více než v ČNB, na jiné dotazy zase méně. Takže je dobré sledovat obojí. Při hledání stačí zadat jazyk originálu, cílový jazyk nevolit, pak se zobrazí všechny překlady.

Pokud budete znát konkrétní titul a zajímá vás jeho překlad do konkrétního jazyka, je dobré hledat v bibliografiích a databázích příslušné země, popř.
v souborných katalozích. Celou řadu katalogů, které lze prohledávat i současně, najdete na portálu KVK (http://www.ubka.uni-karlsruhe.de/kvk/kvk/kvk_en.html). Katalogy evropských knihoven pak zde: http://search.theeuropeanlibrary.org/portal/en/index.html.

Lze také využít vyhledávání v GoogleBooks (http://books.google.com/advanced_book_search?hl=cs), zde ale nefunguje propojení mezi názvy v různých jazycích a musíte tedy hledat např. podle autora a jazyka knihy, popř. zkoušet různé možnosti.

Obor

Informace o vydaných dokumentech

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

11.12.2008 16:17

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu