bibliografie antické literatury

Text dotazu

Chtěla jsem se zeptat jestli nevite jakým způsobem vyhledat celou bibliografii anticke literatury doposud vsech vydaných knih u nás, jak z pramenné literatury tak z literatury sekundární.

Odpověď

Dobrý den, existuje několik bibliografií k tématu, najdete je v bázi NKC (http://sigma.nkp.cz/F), když do pole kombinace slov z různých polí zadáte:
bibliografie antika.
Kromě toho pro starší práce existuje:
Bibliografie českých prací o antice za léta 1775-1900 / Sest.K.Svoboda. -- Praha : Jednota českých filologů, 1947.
(najdete také v NKC, záznam je bohužel stručný a uvedený dotaz jej nezahrne, je třeba zadat např. název, autora apod.)

V práci:
Naše literatura o antice : anotovaná výběrová bibliografie / předml. Jan Bažant. -- 1. vyd.. -- Jinočany : H & H, 1992. -- 136 s. ; 21 cm
jsou uvedeny také překlady antických autorů.

Kromě toho jsou zveřejněny překlady z antiky na stránkách Kabinetu klasických studií: http://www.clavmon.cz/antika/index.htm .

Rozsáhlé výběrové bibliografie překladů (sekundární lit. i v cizích jazycích) uvádějí dějiny řecké a římské literatury:

Dějiny řecké literatury / Luciano Canfora ; z italského originálu přeložil kolektiv autorů pod vedením Dagmar Bartoňkové. -- 2., rev. a dopl. vyd.. -- Praha : KLP, 2004. -- 902 s. : il., portréty ; 25 cm

Dějiny římské literatury / G.B. Conte ; z italského originálu přeložil kolektiv autorů pod vedením Dagmar Bartoňkové. -- Vyd. 1.. -- Praha : KLP, 2003. -- 790 s. : portréty ; 25 cm

Dále lze vyhledávat v bázi NKC (knihy - od r. 1995 by tu měla být zachycena na základě povinného výtisku česká produkce), v bázi ANL články, bohužel je obtížné sestavit odpovídající dotaz - vzhledem ke struktuře bibliografických záznamů.
Řadu důležitých titulů získáte na dotaz: antická knihovna.