Bibliografie

Text dotazu

Dobré odpoledne, prosím Vás o radu, kde bych našla
studie, články, recenze a zajímavosti ke knihám Terézy Novákové- Jan Jílek a
Drašar.

Odpověď

Dobrý den,

článková bibliografie "Články v českých časopisech"je v Národní knihovně systematicky zpracovávána od roku 1953 do roku 1990 v tištěné podobě.

Zde je nutno dle zvoleného hesla prolistovat ručně záznamy o článcích. Tuto článkovou bibliografii můžete studovat v Referenčním centru Národní knihovny ČR, dostupná by také měla být např. v krajských knihovnách.

Retrospektivní článková bibliografie 1945-1952, která doplňuje článkovou bibliografii, je uspořádána ve formě lístkového katalogu, a je možné ji studovat rovněž v Referenčním centru NK ČR, http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_retrospektiva1945_1952.htm .

Od roku 1991 je článková bibliografie přístupná v bázi ANL Národní knihovny, http://www.nkp.cz , záložka Katalogy a databáze. Zde jsme nalezli 11 záznamů týkajících se díla T.Novákové.

Záznamy o knihách pak naleznete v bázi NKC : román Drašar vyšel v jedenácti vydáních, Jan Jílek ve čtyřech vydáních. V předmluvě nebo doslovu k jednotlivým vydáním byste nalezla informace, které by pro Vás mohly být zajímavé.

Z publikací z báze NKC Vám doporučujeme :

-Výbor z beletrie / Teréza Nováková ; s úvodem Arna Nováka. -- V Praze : F. Topič, 1928.

-Výbor z prózy Terézy Novákové / uspořádal Arne Novák. -- V Praze : Státní nakladatelství, 1931.

-Z lidské sonáty : Teréza Nováková : korespondence / vybrala, uspoř. a doslov naps. Blanka Svadbová.Praha : Odeon, 1988. 412 s.

-Zrcadlení / Teréza Nováková ; Výbor z povídek uspoř., k vyd. připr., úv. slovo, doslov, ediční pozn. a vysvětl. naps. Blanka Svadbová.  Praha : Albatros, 1981. 412 s.

-Personální bibliografie T.Novákové (31.7.1853 - 13.11.1912), Otrokovice : Knihovna JPK, [196-?].

-Arne Novák (1880-1939) ; Teréza Nováková (1853-1912) : soupis osobního fondu / zpracoval Karol Bílek. Praha : Literární archiv Památníku národního písemnictví, 1997.

-Teréza Nováková. 1. část / Naps. Zdeněk Nejedlý. Praha : Československýspisovatel, 1958.78 s.

-Knižní publikace z fondu Národní knihovny "Česká literární bibliografie 1945-1966", díl III. obsahuje odkaz na recenzi k románu Drašar, vydaného J.Fořtem v roce 1952. Autorkou recenze je Jaroslava Janáčková, název "Hrdina románu Drašar T. Novákové. Recenze vyšla v časopise Česká literatura 2, č. 4, s. 310-324.

-Další odkazy na recenze jsou pak v publikaci "Lexikon české literatury (osobnosti, díla, instituce)", Praha : Academia 2000.

Pokud byste si chtěla zapůjčit knihy z našeho fondu, je nutné mít průkaz čtenářehttp://www.nkp.cz/pages/page.php3nazev=Pro_uzivatele_a_navstevniky&submenu2=16.

Kromě zdrojů Národní knihovny bychom Vám chtěli doporučit bibliografické služby Ústavu pro českou literaturu http://www.ucl.cas.cz/cs/bibliograficke-sluby/bibliografie-ceske-literarni-vedy.

Jedná se o následující databáze :

-databáze české literární vědy, retrospektivní bibliografie (databáze RET) http://www.ucl.cas.cz/cs/bibliograficke-sluby/retrospektivni-bibliografie

-bibliografie české literární vědy

http://isis.ucl.cas.cz/index.jsp?form=biblio